Kdo se bojí Modlitby pro Martu, Hlavatý pořád nemá dost a prezident jako hloupý Pepík z hospody. Glosa R. Maleckého | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo se bojí Modlitby pro Martu, Hlavatý pořád nemá dost a prezident jako hloupý Pepík z hospody. Glosa R. Maleckého

720p360p

V rámci vyjednávání o vládě a nadbíhání komunistům vytáhl Andrej Babiš téma zdanění náhrad za církevní restituce. Báječná věc, ke které my máme toto: Co bylo ukradeno, musí zůstat ukradeno, nebo být aspoň řádně zdaněno, když už teď krátkodobě nemůžeme nikoho oběsit, umučit, oloupit, nebo aspoň pořádně uvláčet hnojem a zničit mu život. Vaše KSČ a StB. Nyní k některým jevům uplynulých dní podrobněji.

Prezident republiky Miloš Zeman se vydal do regionů na kampaň, kterou nevede. Ve Zlíně ho lidovecký hejtman Čunek nechtěl, tak zajel vedle do Olomouce za loajálním kolegou Oklešťkem ze stáje Agrofert. A bylo z toho zase mrzení. Udatná česká policie v duchu prověřených metod svých čínských poradců zhatila pokus o podvracení republiky na náměstí v Lipníku. Vyhrávání jakési Kubišové z okna zatrhla a zvukaře jako zaprodance zatkla. Jenže přitom trochu zapomněla na datum a století a do soukromých prostor vtrhla nezákonně.

„To, co se stalo v Lipníku, musí projít vnitřní kontrolou Policejního prezidia.“
(ministr pro dodržování socialistické zákonnosti Milan Chovanec pro Aktuálně.cz, 9. listopadu)

Ministr vnitra se samozřejmě jako obvykle plete. To, co se stalo v Lipníku, kontrolou Policejního prezidia naopak projít nesmí, aby to nezametla pod koberec. Jediný možný způsob je, aby se případu chopil nějaký státní zástupce a nechal ho prověřit generální inspekci.

Už jsme se k příběhům novodobého rytíře de la Mancha, bývalého senátora a budoucího bývalého poslance Jiřího Hlavatého, nechtěli vracet. Ale on si začal. A evidentně pořád nemá dost. Už tak slušný kravinec rozpatlal svým dalším komentářem, když vysvětloval, proč se i přes nesouhlas Andreje Babiše bude v lednu znovu ucházet o senátorský mandát na Trutnovsku, který mu kvůli zvolení do sněmovny zanikl.

„Zkušenosti, které mám z posledních dvou týdnů s lidmi u nás ve Dvoře Králové, jsou takové, že lidé jsou v šoku. Na vrátnici se mi omlouvali, že mě kroužkovali. Chápání lidí je jiné. Říkají mi, že přece volby nejsou jen o tom, aby se z nich vygenerovali poslanci, ale že to je i určitá forma podpory, dávají hlas těm, kterých si váží. Na tom něco je.“
poslanec a amatérský vykladač zastupitelské demokracie Jiří Hlavatý v rozhovoru pro Hospodářské noviny, 11. listopadu

My mezitím spokojeně sledujeme, jak se povolební vývoj nenápadně sune k možnosti předčasných voleb. A říkáme si, že ideální termín pro ně by mohl být příští rok na jaře, kdyby si to náhodou pan budoucí senátor zase rozmyslel. Pak je tu samozřejmě druhá varianta, že ho voliči tentokrát té obtížné „určité formy podpory“ zbaví a ze sněmovny odstoupí sám. Jak se opakovaně nechal slyšet, na poslancování nebude mít Hlavatý stejně kvůli šéfování své firmy Juta čas. On bude mít konečně pokoj od otravných voličů, my od jeho vrtochů.

Trochu to v Česku začíná vypadat, že se rozmáhají rasově motivované útoky, což jistě nijak nesouvisí s nástupem Okamurových slušnočechů do sněmovny. Opilý tajemník jeho klubu Jaroslav Staník ve sněmovně pokřikoval výrazy, za které se ve slušné společnosti rozbíjí tlama a v právním státě posílá do vězení. Jiní slušní Češi se na internetu vrhli dokonce na děti z jedné z teplických škol, protože jim přišla příliš multikulturní. A pak je tu útok olomouckých chuligánů, kteří při výletě do Prahy zbili v tramvaji muže původem z Afriky.

„U toho incidentu jsem nebyl a nevím, co bylo příčinou. Nemyslím si, že by to byla barva pleti. Mohlo tam být i nějaké vyjádření k příznivcům fotbalového klubu.“
hate-man Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk pro Parlamentní listy, 12. listopadu

Přisadil si ovšem i prezident Zeman.

„Myslím si, že k obdobným útokům čas od času dochází bez ohledu na barvu pleti, protože fotbaloví fanoušci, jak jsem řekl mnohokrát, jsou lidé, kteří se nekontrolují, a dokonce bych řekl, že jsou to v podstatě chuligáni.“
Miloš Zeman pro Parlamentní listy, 12. listopadu

V obou případech jde o rétoriku z počátku 90. let, v níž oba muži zastydli. Celá devadesátá léta byla z pohledu české společnosti právě o tom, donutit policii, státní instituce, ale i mentalitu lidí, aby přestali rasové násilí zlehčovat a tvrdě ho odsuzovali. A je smutné sledovat konce Miloše Zemana, který v roce 1997 promluvil na pietní manifestaci po vraždě súdánského studenta Hassana Abdelradiho. Je to přesně dvacet let, co tam Zeman jako předseda vlády slíbil přijetí tvrdých zákonů proti skinheadům. Tehdy stál v čele občanské společnosti, dnes mluví jako hloupý Pepík.

Je to truchlivé vzpomínání. A to má navíc začít sněžit. Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků. Ty samy o sobě nestačí, proto je autor s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.

Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho vp lném rozsahu se svolením redakce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.