Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mají kuřáci platit vyšší zdravotní pojištění? Vždyť už ho platí, pane Pirku!

Server INFO.CZ v úterý zveřejnil rozhovor s českým špičkovým kardiochirurgem Janem Pirkem. Je smutné, že ač slavný lékař, tak nemá pan profesor ani ponětí o daňovém systému. Tu daň za to, že si kouřením ničím zdraví, totiž už dávno spolu se všemi ostatními kuřáky platím.

Samozřejmě nechci tvrdit, že kouření neškodí zdraví — takový výrok by pochopitelně nebyl pravdivý, kouření skutečně škodí. Pokud nevěříte, přijďte si se mnou vyjít pár schodů a poslechnout si, jak dýchám.

Samozřejmě nechci tvrdit ani to, že z kouření nejsou žádné náklady navíc na léčbu kuřáků. Devět z deseti rakovin plic je z kouření. Ovšem lékařskou péči navíc, kterou spotřebuje celoživotní kuřák, má ten padouch už dávno předplacenou, ne-li dvakrát.

1080p 720p 360p
Kuřáci a obézní mají víc platit. Zkracují si život a stát na všechno nemá, říká Jan Pirk

Jan Pirk — jenž jako každý kardiochirurg má samozřejmě na kouření spadeno, protože dennodenně odstraňuje jeho škodlivé následky u svých operovaných pacientů — navrhl v rozhovoru pro INFO.CZ individuální výši zdravotního pojištění, kdy by si pojišťovny každého plátce pořádně vyšetřily a prověřily a pak by mu stanovily vyšší zdravotní pojistné, pokud nese nějaká zvýšená zdravotní rizika.

Například je kuřák nebo tlustej. Ano, obézní jedinci takto zatěžují státní pokladnu a ve zdravotní péči si většinou zkonzumují víc, než do zdravotnického systému za rok zaplatili. Tento výrok ale absolutně neplatí pro kuřáky.

Celý komentář čtěte na webu Reflex.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1