Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miloš zase pije, slimáci a medúzy a soutěž o nejprázdnější volební slogan. Komentář Roberta Maleckého

1080p720p360p

Do voleb scházejí dva týdny a všude Babiš. V televizi Babiš. Venku reklamy – Babiš. V novinách Babiš. Úplně aby se člověk bál otevřít si seznam nařízených soudních jednání. Druhá důležitá zpráva ze současného Česka je, že Miloš pije – na to se podívejte ve videu. My se ale dnes vydáme do regionů, neboť teprve tam se tvoří ta pravá politika.

V ČSSD se rozmáhá takový nešvar. Regionální představitelé strany se ve snaze vyjít vstříc nahnědlým postojům slušných Čechů pouštějí do tvorby málo či ještě méně vkusných jinotajů namířených proti Romům nebo imigrantům. Známý je případ kandidáta za Ústecký kraj Karla Novotného, který Romy přirovnal k medúzám.

Tento týden zase vzbudil pozornost místostarosta brněnských Bohunic Milan Hrdlička – napsal, že slimák se nezastaví před ničím, není pro něho překážkou žádná hranice, žádná vzdálenost ani lokalita, ze které se k nám přesouvá. Musí se přece dostat do té země zaslíbené, kde je dostatek potravy a kde se bude přiživovat na práci ostatních. Prý šlo o nadsázku.

„Kdokoliv se vyjadřuje hanlivě a nenávistně vůči určitému etniku či národnosti a degraduje lidi tím, že o nich mluví jako o slimácích, šíří tím nenávist v ČR, zvyšuje bezpečnostní riziko, a škodí tak naší zemi i jejím lidem. Takový člověk nemá místo v ČSSD.“

(volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na twitteru, 6. října)

Reakci faktického šéfa strany Zaorálka na Hrdličkův výlev je třeba ocenit. Méně už ale fakt, že náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný (to je ten s medúzami) dál zůstává na kandidátce. Jak vysoko umí Zaorálek sáhnout, pokud mu skutečně jde o zásah proti lidem šířícím nenávist?

ČSSD na severu Čech nabízí i další výrazný úkaz, který se jmenuje Gabriela Nekolová, DiS. Ta zaujala veřejnost plakátkem, který nejspíš vstoupí do učebnic politického marketingu jako ukázka nejčistšího populismu, který ani nemá sílu předstírat nějaký obsah.

Gabriela Nekolová, ČSSD, volební letákyGabriela Nekolová, ČSSD, volební letákyautor: ČSSD

No, byla kolem toho v médiích a na sociálních sítích trochu mela a ostuda, a tak si paní kandidátka vyrobila plakátek nový a doprovodila ho sloganem, v němž se ve své intelektuální jiskřivosti k nádobovitosti svých hesel drze přiznala.

„Není to jen o prázdném heslu. Opravdu mezi Vás vyrážím a naslouchám Vám.“

Gabriela Nekolová, ČSSD, volební letákyGabriela Nekolová, ČSSD, volební letákyautor: ČSSD

Pomineme ty hrubice, pomineme skutečnost, že žádná společnost MO Vision coby zpracovatel kampaně podle obchodního rejstříku neexistuje (podle všeho jde o litvínovskou MD Vision) a popřejeme paní kandidátce příjemné čtyři roky ve sněmovně. Kdyby se nudila, může je strávit doučováním se češtiny.

A do třetice ze severu Čech, do třetice ČSSD. Známý bouřlivák a velký podporovatel Miloše Zemana Jaroslav Foldyna poskytl rozhovor MF Dnes a řekl, že vyhození Andreje Babiše z vlády byla chyba.

„Polemizoval bych s ním na celé řadě kroků, ale pan Babiš je členem nejsilnějšího hnutí v úspěšné vládě.“

(poslanec a náměstek ústeckého hejtmana Jaroslav Foldyna v Rozstřelu MF Dnes, 5. října)

Foldyna se dopustil časté nepřesnosti, kterou je třeba uvést na pravou míru. Chyba nebyla Babiše z vlády vyhodit, ale do vlády ho jmenovat. Nebyla to dokonce jen chyba, ale i porušení zákona. A je nepodstatné, že Sobotkova vláda později stáhla kalhoty a hanebně změnila lustrační zákon v Babišův příští prospěch. Zrovna jako fakt, že se porušení zákona v tomto případě dopustil nepostižitelný prezident republiky.

Tak klidnou mysl, ty dva týdny to ještě nějak přežijeme a pak už bude opravdu líp.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744