Může po volbách vzniknout vláda na půdorysu aliance ANO a ODS? Předkládáme pro a proti

POLEMIKA | Ta otázka se ve veřejné debatě opakuje s železnou pravidelností týden co týden: Může ODS, která je dnes součástí „opoziční“ koalice SPOLU, po volbách vládnout s hnutím ANO? Občanští demokraté to opakovaně odmítají. Ale volby mají být za půl roku a to je doba, která většinou podobná ujištění pořádně prověří. Takhle to vidí komentátoři INFO.CZ Vratislav Dostál a Jan Palička. Jejich polemika vyšla v posledním čísle magazínu I.

Vratislav Dostál: Ano

Odpověď je jednoduchá, protože pokud zohledníme naši zkušenost s vládními koalicemi v novodobých dějinách ­Česka, nelze se dopracovat k jinému závěru, než že tady může vládnout téměř každý s každým.

Půl roku před řádným termínem voleb se politický terén jeví i přes poslední turbulence a volání po předčasných volbách vcelku přehledně: na jedné straně vládní blok stran, proti němu opozice. Andrej Babiš má stále na své straně Hrad, což může být právě po volbách zásadní ­faktor. Opozice je v danou chvíli semknutá v rámci dvou ideově i programově odlišitelných koalic: liberální Piráti a STAN jsou ukotveni v politickém středu, napravo od nich situovaná koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) klade důraz na konzervativnější východiska.

Jenomže jedna věc je situace před volbami se vším, co to obnáší (vyostřená kritika konkurentů, předvolební sliby, kategorická prohlášení), a něco úplně jiného povolební vyjednávání. Předně: volební výsledky se mohou projevit ihned po sečtení hlasů dovnitř jednotlivých partají. Jednoduše řečeno: v roce 2017 brala ODS pětadvacet mandátů za 11,32 procenta hlasů. Letos půjde do voleb v koalici, procenta hlasů půjdou srovnávat špatně, počet poslanců bude ale tvrdý a jasný ukazatel.

A pokud jich nebude mít ODS výrazně více než nyní, Petr Fiala může mít problém. A lze si představit scénář, který vyústí v jeho odvolání z postu předsedy strany. Nové vedení pak může v jistý moment předstoupit před veřejnost s tím, že se necítí být vázáno starými dohodami a že míní — pokud jde o vyjednávání nové ­vlády — postupovat po vlastní ose. Tedy bez ohledu na lidovce a TOP 09. ­Přece jen, ODS nikdy více než dvě volební období v kuse v opozici nebyla. Ta jednání mohou být dlouhá, známe to z minulosti. Jako vždycky půjde o hodně, bude se obchodovat. Což je disciplína, kterou ovládá prezident Miloš Zeman. Ten bude mít navíc dva pokusy se jmenováním premiéra. A pokud to jenom trochu půjde, je skoro jisté, že ten první dostane Andrej Babiš.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak do toho promluví Babišovi sněmovní spojenci?
  • A proč je mýtická koalice ANO a ODS něco jako lochnesská příšera?
sinfin.digital