Nekončící sněmovní tahanice: Krvácí Fialova vláda zbytečně? Možná by stálo za to promyslet změnu strategie

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Pokud by si kritické množství lidí vzalo v práci dovolenou a zajeli se třeba tento týden podívat do sněmovny, jak efektivně pracují jimi zvolení zákonodárci, nemohlo by to skončit snad ani jinak než nějakým typem vzpoury. Protože lidé moc dobře vědí, že pokud by si ve své práci počínali tak jako naši poslanci, tedy že třeba za dva nebo tři dny neudělají zhola nic, znamenalo by to jediné: že z ní budou na hodinu vyhozeni.

Leč normální člověk se musí postarat o chod své domácnosti, což se většinou neobejde bez toho, že chodí každý den brzo ráno do práce, a tudíž na něco takového, jako je jednání poslanců, nemá nejen čas, ale ani sílu, chuť a energii. Po práci se totiž musí postarat o své děti, například je dopravit na trénink nebo kroužek, musí taky nakoupit, uvařit, poklidit, vyprat, postarat se o zvířata, stárnoucí rodiče nebo zahrádku. Někdo si při tom všem najde čas na koníčky, jde se třeba proběhnout, projet na kole, anebo si chce zahrát tenis.

Lidé jsou různí. Jiní si tudíž najdou čas třeba na divadlo nebo koncert, případně na návštěvu svých přátel. Skoro nikdo ale nemá protor na to, aby se věnoval něčemu tak marnému, jako je náš politický provoz – na mysli mám nyní konkrétně jednání poslanců v tomto volebním období. Inu, posuďte sami: 10. listopadu loňského roku se konala ustavující schůze sněmovny a server Novinky hlásil toto: hlavním bodem programu byla volba nového vedení dolní komory. Jednání začalo v 10 hodin a trvalo do 22:35.


Česko si povídá. Zapojte se do diskuze s těmi, kdo svět vidí jinak než vy, a vystupte ze své názorové bubliny. 

Stačí odpovědět na pár otázek. Informace o projektu zde.

Jak se náhle ukázalo, byl to teprve začátek, něco jako ladění orchestru. Ten opravdový koncert začal později, v průběhu následujících schůzí sněmovny. Tak třeba 1. února jsme na INFO.CZ psali toto: Už poněkolikáté za sebou se rozhodl Tomio Okamura se svými poslanci z SPD blokovat jednání Poslanecké sněmovny. Tentokrát se tak stalo během mimořádné schůze sněmovny, která má na programu jediný bod: novelu pandemického zákona.

O dva týdny později převzal Deník zprávu ČTK, která začínala tímto lapidárním hodnocením práce poslanců: Sněmovna ani po 26 hodinách od zahájení schůze nedospěla ke schválení programu zasedání. Důvodem jsou pokračující obstrukce opoziční SPD, jejímž cílem je zamezit schválení vládní pandemické novely. Pozornost doposud vzbudil zejména šestihodinový, nedokončený projev lídra SPD Tomia Okamury a pře o to, zda vládní většina ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů prosadila noční jednání dolní komory v souladu s jednacím řádem.

sinfin.digital