Nastal čas na systémové řešení. Ústavní expert nastiňuje, jak by se vláda mohla bránit neustálým obstrukcím sněmovny

Už poněkolikáté za sebou se rozhodl Tomio Okamura se svými poslanci z SPD blokovat jednání Poslanecké sněmovny. Tentokrát se tak stalo během mimořádné schůze sněmovny, která má na programu jediný bod: novelu pandemického zákona. A zatímco si koaliční většina schválila zkrácení řečnické lhůty na 2 x 5 minut, podle ústavního experta Jana Wintra nazrává čas na systémové řešení, kterým je podle něj změna jednacího řádu sněmovny.

Tomio Okamura tvrdí, že novela pandemického zákona, kterou chce navíc vládní většina prosadit ve zrychleném stavu legislativní nouze, je protiústavní. To je samo o sobě závažné tvrzení, ostatně před sněmovnou proti zákonu demonstruje několik desítek lidí. Zrovna tak je ale pravda, že pokud má být vládnutí v Česku efektivní, musí být demokraticky zvolené vládě umožněno vládnout, což mimo jiné spočívá v tom, že dokáže prosazovat své zákony. A přesně tomu se svými obstrukcemi snaží SPD opakovaně zabránit.

Podle ústavního experta Jana Wintra nazrává čas na systémové řešení. „Podle mě jediným skutečně funkčním řešením je změna jednacího řádu, která by na jedné straně umožnila většině prosadit svoje zákony a na druhé straně opozici nastolovat svá témata,“ uvedl Wintr pro INFO.CZ. Současně nás odkázal na závěry jeho nové knihy, která v těchto dnech shodou okolností vychází. Jmenuje se Proměny parlamentní kultury, a pokud jste si ji nestihli ještě pořídit, přinášíme stručný výčet doporučení, která Wintr v textu navrhuje.

sinfin.digital