Prodloužení nouzového stavu s podporou opozice? Ano, ale zachraňte podnikatele

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Komunisté zlobí. Podpora Babiše jim přináší jen pád preferencí, a proto se doposud loajální KSČM „zasekla“ a hlásí, že prodloužení nouzového stavu tentokrát nepodpoří. To je šance pro demokratickou opozici ukázat státnické myšlení a stanovit podmínky, za kterých je ochotna hlasovat pro. Třeba tím něco vybojuje pro podnikatele, školáky a vůbec nás všechny.

Nouzový stav se stal symbolem nenáviděných covidových opatření vlády. Neprávem. Ústavní zákon o bezpečnosti České republiky, na jehož základě je vyhlašován, vytváří jen obecný rámec pro řešení krizových situací. Má snad někdo pocit, že jsme z epidemie venku? Opustit nyní nouzový režim by bylo stejné jako udělat to uprostřed záplav. Za špatná konkrétní rozhodnutí nemůže zákon, ale jen a jen vláda – a ta s námi bude až do podzimních voleb. Pokud se někdo těší, že prodloužení nouzového stavu tentokrát neprojde, a díky tomu rázem budeme zase „volní“, ten se plete. Stane se jen to, že se zákazy a příkazy budou přijímat daleko méně transparentně a bez možnosti poslanců do nich mluvit. 

Parlamentní kontrola je přitom klíčovým prvkem krizové legislativy. Dosud roli onoho sněmovního supervizora plnili komunisté a řekněme rovnou, že Filip a spol. nedosáhli vůbec ničeho. Ostatně, jak jste si mohli na INFO.CZ přečíst v závěru minulého týdne v textu od Vratislava Dostála, o nouzový stav nebo Babiše jim ani nijak nejde. Lze předpokládat, že demokratická opozice může být úspěšnější? Ano. Z prostého důvodu: na rozdíl od komunistů nepodepsala s Babišem žádnou dohodu, nic od něj nepotřebuje a nemá s ním žádné rozjednané kšefty. U KSČM mohl premiér předpokládat, že i když jí nevyhoví, nakonec vždy zkrotne, protože má něco v sázce. Dlouho mu to vycházelo.

Opozici jistě napadne hromada věcí, co od vlády za své hlasy chtít. Kromě přístupu ke školství jde zejména o osud milionu podnikatelů a jejich rodin, které Babišova skvadra doslova drtí a zadupává do země. To jsme vám názorně ukázali minulý týden v reportáži, kterou najdete tady. Těžko říci, zda jde o neschopnost, záměr, nebo kombinaci obojího. Ale jisté je jedno: pokud se těmto lidem, kteří jsou doslova „solí země“, nedostane pokud možno ihned účinné pomoci, hrozí nám ekonomická a sociální katastrofa, možná dokonce vzpoura. Vládní politika zbídačuje ty, kteří nás všechny živí.

Koalice SPOLU a Piráti-STAN přitom nejsou při hájení zájmů podnikatelské a živnostenské třídy zdaleka tak hlasití a důslední jako SPD, která tak má určitou šanci bodovat u nich na úkor pravostředových stran. Prodloužení nouzového stavu je pro opozici možností, jak tento obraz změnit a vynutit si na vládě záchranu živnostníků. Samozřejmě hrozí, že v reakci na vystoupení demokratů se komunisté „rozmyslí“, případně se nabídne právě Okamura, a nakonec tak od někoho z nich Babiš získá, co potřebuje, a to „levněji“.

Jenomže politika není a nesmí být pouhou technologií moci. Někdy je třeba udělat správnou věc, i když nakonec nevyhrajete. Dámy a pánové z opozice, kteří aspirují na křesla v příští vládě, by měli mít dost představivosti, aby sami sebe viděli na místě Babiše a jeho ministrů. Opravdu by v takovém případě chtěli čelit zdaleka nejhorší katastrofě za dobu existence České republiky bez možnosti použít k jejímu odvracení nástroje, jež kabinetu vcelku rozumně poskytuje ústavní pořádek?

Když se loď potápí, musejí všichni k pumpám. Dokonce i v případě, že kapitán je desperát bez vůdčích schopností, který svými rozkazy jen zhoršuje katastrofu. Co lze zkazit tím, že ukážu na rozdíl od Babiše skutečnou starost o lidi a nabídnu lepší řešení než on? Když nic jiného, tak svým momentální i potenciálním voličům předvedu, že v parlamentu nejsem pro ozdobu, a když dostanu důvěru, zvládnu krizi daleko lépe než premiérův tým.

Kromě řečeného je tu další důležitá podmínka, kterou by si měla demokratická opozice vymínit výměnou za případnou podporu při hlasování o prodloužení nouzového stavu. Existuje vážná obava, že premiér Babiš se svým poradcem Prymulou začnou na sílu tlačit necertifikovanou ruskou vakcínu Sputnik V. Ta neprošla ani třetí fází klinického testování a Rusové ještě ani nepožádali o registraci u evropské lékové agentury EMA. Je proto šílené, že předseda vlády mluví o urychleném nákupu Sputniku a pořádá dramatické zájezdy do Maďarska. Roman Prymula spěch odůvodňuje tím, že když dostane vakcína štempl, už nám ji Rusko neprodá. To je podezřelá argumentace. Navíc rychlost očkování vázne víc na vládní logistice, než na nedostatku schválených vakcín, jichž v únoru má dorazit 600 tisíc. Potřebujeme tedy zbytečně hazardovat s neschválenou?

Demokratická opozice má šanci uplatnit svou kontrolní roli. Dosud tvrdila, že kabinet o jejích podmínkách stejně nechce jednat, na čemž nepochybně něco je. Teď nastává nová situace. Ať nečeká, s čím případně přijde vláda, ale sama jí aktivně stanoví své požadavky (ostatně návrhy připravené má, jen u Babiše narážejí do zdi): spěchejte se záchranou ohrožených českých podnikatelů a nespěchejte s nákupem neodzkoušené ruské vakcíny. SPOLU to zatím nechápe, Piráti-STAN ano. Možná se s premiérem nedohodnou, ale ukáží státnickou zodpovědnost a připravenost vládnout. To není málo.

sinfin.digital