Proinvestovat se až na dno Kanálu

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Je už trochu folklór, když politici tvrdí, že se z koronakrize proinvestujeme. V médiích vláda vzývá třeba digitalizaci a průmysl 4.0, v pověstném Národním investičním plánu se zabývá kritickou infrastrukturou a dálnicemi a během novoročního projevu – ještě v „dobrých časech“ – premiér volal po penězích pro školství, zdravotnictví či obnovitelné zdroje. Jenže nepočítají se slova, ale činy. A na ně bohužel došlo v pondělí, když dal kabinet zelenou první fázi nesmyslného kanálu Dunaj-Odra-Labe. Tedy jednomu z „nejblbějších“ projektů, který si ministři mohli vybrat.

Jakoby vláda na chytrá řešení neměla hlavu. Chytrá karanténa byl v úvodních měsících pandemie hotový průšvih a s chytrými investicemi to není o moc lepší. Kabinet sice v jednom kuse mluví o podpoře průmyslu 4.0, odstraňování byrokratických překážek a o Country for the Future, ale když přijde na věc, dá zelenou projektu, který je přesným protipólem chytré investice. Ekonomická budoucnost země se zase jednou musí poklonit nevyřčenému politickému handlu mezi Hradem a Strakovou akademií.

Proč jde o hloupý projekt? Podle odborníků jednoduše nedává smysl. Když jej hodnotila Komise pro životní prostředí Akademie věd, shrnula, že nemá žádné ekonomické, sociální ani ekologické zdůvodnění. Jinými slovy, stavba je příliš drahá, zbytečná, odvodní krajinu a navíc zdevastuje okolní přírodu. Tento posudek přitom vyšel už před šesti lety, tedy v časech, kdy se ekonomická náročnost stavby odhadovala na 200-400 miliard korun, veřejné finance nebyly zatížené stamiliardovými schodky a voda v krajině ještě byla poměrně hojně přítomna. 

Podobně jako Akademie věd ale hovoří i mnozí další. Třeba podle iniciativy Koronerv-20 patří kanál sice na pomyslném semaforu do žlutého sloupce sporných investic, dostal se tam však spíš omylem. Podle některých členů uskupení by stavba měla patřit spíš do červeného sloupce zbytnosti, hned vedle reklamní kampaně na podporu vnitrostátního turismu.

Na britskou „catch all party“ nemáme buňky. Co postavit proti Babišovi italský blok?

sinfin.digital