Prymula se odmítá podřídit Babišovi. Na tahu je Hrad

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Ministr zdravotnictví Roman Prymula nemíní vyjít vstříc Andreji Babišovi. Na odpolední tiskové konferenci oznámil, že rezignovat nehodlá. Dle svých slov neporušil žádné restriktivní opatření. Prymula má zjevně podporu Hradu, proto se rozhodl pro vzdor. Jinak jeho tah nedává logiku. Premiér Babiš odpoledne navrhl prezidentovi jeho odvolání a možného nástupce.

„Stojím tady jako člověk, který vypadá, že káže vodu a pije víno,“ zahájil Roman Prymula svou tiskovou konferenci, na které nebyl prostor pro dotazy novinářů. Následně začal rekonstruovat schůzku s Jaroslavem Faltýnkem, přičemž se dopracoval k jednoznačnému závěru: nic jsem neporušil. Pokud tady už nějaký čas vláda balancuje na hraně důvěryhodnosti, tato šlamastika jí tedy zrovna neprospěje.

Samotný Prymula si je přitom vědom, jak důležité je v tomto ohledu dodržování symbolů. A pokud on sám zavádí celou řadu restriktivních opatření, které vzápětí porušuje, jde o tu nejobludnější zprávu pro občany, kteří se musejí podvolit. A dělají tak – aspoň tomu věří – v zájmu svého zdraví a zdraví svých spoluobčanů. Prymula jim ale vzkazuje, že on je víc. Jako poražená z toho nakonec nevyjde jenom vláda a její autorita, silný úder bude muset ustát také premiér.

Vytvoří Miloš Zeman novou vládu?

Pokud totiž Prymula svůj postup koordinuje s Hradem, znamená to, že jdou společně proti premiérovi. A pokud v podobných situacích dříve předseda vlády nebyl ochoten svévolnému postupu prezidenta čelit – vzpomeňme, jak se Babiš vykrucoval, když ČSSD chtěla odvolat ministra kultury Antonína Staňka, a Zeman to zdržoval. Babiš tehdy neudělal nic, Zemanovi se ve všech myslitelných ohledech podvolil. Dneska začne za svou slabost platit.

Zbytek jsou povídačky Romana Prymuly, které mu ale bude věřit málokdo. „S plnou vážností říkám, že jsem nic neporušil,“ pravil na tiskové konferenci s tím, že odjel ve voze, kde měl roušku, šel přes dané restaurační zařízení do soukromých prostor, kde proběhlo jednání s Jaroslavem Faltýnkem, přičemž se tak údajně nestalo v restauračním zařízení, a vracel se přes venkovní prostory, kde byl sám, a tudíž mohl být bez roušky. „Omezení shromažďování platilo až ráno. V zevním prostoru můžete jít bez roušky,“ dodal.

A teď to hlavní: na tahu je Hrad, respektive Miloš Zeman. Přijme odvolání ministra zdravotnictví, které mu Babiš v Lánech odpoledne navrhl? Po schůzce víme, že Zeman příští týden přijme možného Prymulova nástupce. Jistota, že k personální výměně v čele ministerstva skutečně dojde, v tom ale schovaná není.

Covid v lázních. V Česku se rozhořel spor, zda v nich seniorům nejde o život

SDÍLET
sinfin.digital