Tahle země je naše, ne agrobaronů. Pěstujme jídlo, ne palivo

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Chcete, aby vaše děti mohly zdravě a dobře jíst? Chcete krajinu, která není zničená erozí a vyschlá na troud? Chcete, aby se na poli pěstovaly potraviny pro lidi, a ne řepka a kukuřice pro elektrárny? Pak musíte volit politiky, kteří skoncují s nemravnou a naši budoucnost ohrožující podporou dotačního byznysu agrobaronů na úkor zodpovědného hospodaření s půdou.

Jak to, že když už dáváme veřejné peníze do něčího soukromého podnikání, tak je utrácíme tak nesmyslně, že se daleko více vyplatí proměnit pole v „elektrárnu na rostlinné palivo“ (ten termín jsem ukradl farmáři, který odmítá hrát tuto dotační ruletu), než na něm pěstovat jídlo? Symbolem všeho zla a také mužem, který na tomto systému vydělává miliardy, se stal premiér a agrobaron Andrej Babiš. Ale nemylme se, on ho nezavedl, jen si z něj uměl pro sebe urvat nejvíc. Na vině jsou ti, kteří vládli před ním, levice i pravice.

Když se chceme poctivě ptát, kdo může za to, že u nás v zemědělství dotujeme velké na úkor malých a výrobu nafty a elektřiny na úkor produkce obilovin, masa a mléka, musíme vynechat „obvyklého podezřelého“, tedy EU. Tohle jsme si tu zařídili zcela sami a zcela špatně. V Evropské unii jsou naopak dotace určeny pro malé a střední farmy, biopaliva první generace se už dávno nepodporují a také neexistuje, aby pěstování kukuřice pro bioplynky mělo šestkrát větší podporu než ekologické zemědělství.

Více než deset let poté, co Evropská unie dala od řepky ruce pryč, Česko stále podporuje její přimíchávání do paliva. Ostatně už po změně názoru Bruselu dokázal Andrej Babiš, tehdy ještě „jen“ majitel Agrofertu, prosadit navzdory vetu prezidenta Klause zvýšení podílu biopaliv v naftě a benzínu. Den před volbami kvůli tomu zasedla poslanecká sněmovna. Lobbistický vliv miliardáře byl tak silný, že pro jeho zájmy hlasovalo 125 poslanců. Nejen sociální demokraté, komunisté, zelení, lidovci, ale i řada občanských demokratů.

Zákaz klecového chovu? Další hřebíček do rakve českého zemědělství, říká Havlát

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital