To nejhorší pro opozici nemusí být Zemanova vláda, ale Babiš objíždějící Česko

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Odpůrci plánovaného pokusu odvolat vládu Andreje Babiše tvrdí, že pokud bude úspěšný, předají politické strany zastoupené ve sněmovně veškerou moc prezidentovi Miloši Zemanovi. Obhájci takového manévru ale namítají, že prezident tuto moc má už nyní, neboť vláda Andreje Babiše je z velké části také vládou Miloše Zemana. S tím musím souhlasit, ostatně jsem na INFO.CZ od jejího vzniku vždy psal, že Hrad je jednou z koaličních stran. Jenomže co když teď nejde ani tak o vládu, jako o blížící se volby?

Chybí to každému. Už rok jsme zavření doma. S minimem sociálního kontaktu. Prakticky není možné cestovat, mluvit s lidmi v jejich přirozeném prostředí. Na dvorku, v hospodě, v práci. Jsme ještě víc než předtím uzavřeni ve svých sociálních bublinách. Z rozličných sociologických šetření sice víme, že klesá důvěra ve vládu i prezidenta. Nebo že volby může vyhrát opozice. Nevíme ale, zda se to do podzimu nezmění. A hlavně: co lidé ve svých každodenních životech řeší. Co když je to něco naprosto jiného než rozpuštění sněmovny, dotace pro Agrofert, diplomatická roztržka s Ruskem, anebo vyslovení nedůvěry vládě?

Pokud se nepohybujete téměř nikde jinde než na sociálních sítích nebo zpravodajských webech, můžete snadno získat dojem, že v těchto dnech skutečně neexistuje podstatnější problém. Co když je ale realita někde úplně jinde, obzvlášť teď, během covidu. Skoro bych se vsadil, že lidé mají co dělat s tím, aby obstarali chod rodiny, nepřišli o práci a stihli se také postarat o děti. Jak jsem psal nedávno, spousta lidí dává politice pět nebo deset minut denně, někdy ani to ne. Navíc je jim vcelku jedno, zda je současná vláda Zemanova nebo Babišova. Případně kolik ruských agentů Česko poslalo domů. Hodnotí ji primárně podle sebe, své perspektivy, svých vyhlídek. A také v čase, tedy srovnávají ji s těmi, které tady byly před ní.

Což zase nutně neznamená, že si neuvědomují, kam Babišova vláda zemi dovedla, jak zvládla nebo nezvládla covid, anebo že je premiér v politice primárně kvůli tomu, aby v ní hájil své osobní a byznysové zájmy. Dokonce mohou mít pochopení pro toho, kdo se tady v politice začne konečně zase chovat principiálně. Což se opozice právě chystá. Pak je tady ale ještě něco jiného. Paměť každého z nás. To zase souvisí s tím, jak zemi dříve spravovaly tradiční politické strany, což byl klíčový předpoklad pro expanzi Andreje Babiše a nástup Miloše Zemana na Hrad. Krize politiky v očích mnoha lidí započala už předtím, během vlád ODS a ČSSD. Toto byla tedy systémová reakce na selhání polistopadové politické elity.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by novináři měli vyrazit do regionů?
  • Proč pro opozici není největší problém Zeman?
  • A co čekat od Babiše, kdyby prošlo shození vlády?
sinfin.digital