Co si myslí o situaci v Česku ti, které v médiích neuslyšíte: „Na normální lidi neberou politici ohled“

Koho a proč volí lidé, jejichž hlas není v médiích prakticky slyšet, žijí na malém městě, vstávají každý den okolo 5:00, ještě před časem mnohdy pracovali za minimální či o něco vyšší mzdu, na sledování politiky mají nejvýše několik minut denně a přitom na nich závisí, jak spokojené se budou děti vracet ze školy? Právě takový plán jsem před časem pojal: vyzpovídat kuchařky a kuchaře školní jídelny v jednom menším východočeském městě.

A protože musíme všichni kvůli covidu-19 minimalizovat sociální kontakty, nezbývalo než plán realizovat na dálku, formou ankety. Má to několik nevýhod: vždycky je pro novináře lepší, pokud může s lidmi mluvit napřímo, nasát atmosféru, sledovat nejen samotného aktéra, ale také jeho gesta, způsob vyjadřování, spontaneitu, sociální prostředí, ve kterém žije. Kuchaři navíc nejsou zrovna zvyklí, že se jich někdo ptá na vládu, média nebo volební preference. Navíc nejspíš nejsou zvyklí své myšlenky přenášet na papír. Proč by to také ve své každodennosti dělali?

Přesto má – myslím – smysl podobnou sondu aspoň občas udělat. Obzvlášť pokud máte reakce téměř od tří čtvrtin lidí z daného pracovního kolektivu. Položil jsem jim šest otázek: 

1. Koho a proč byste volil/volila, kdyby se dneska konaly volby? 

2. Koho a proč jste volil/volila v posledních sněmovních volbách? 

3. Kolik minut/hodin máte za den na sledování politiky? 

4. Jaká média sledujete?

5. Jak hodnotíte vládu Andreje Babiše?

6. Co vás nejvíc trápí, pokud jde o věci, které vláda může změnit?

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co lidi trápí?
  • Koho se chystají v podzimních volbách volit?
  • A která média nejčastěji čtou/ sledují?
sinfin.digital