Vydá se ČEZ francouzskou cestou? Tamní EdF bude opět zcela patřit státu

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová ve středu potvrdila, že její vláda usiluje o kompletní ovládnutí energetické společnosti EdF. V té má francouzský stát nyní 84procentní podíl, který by měl do budoucna, podle všeho vykoupením menšinových akcionářů, vzrůst na sto procent. Francie tím ukazuje možnou cestu i české vládě, která rovněž usiluje o větší kontrolu nad polostátní energetickou skupinou ČEZ.

Opětovné zestátnění francouzské energetické společnosti EdF má hned několik praktických dopadů. Především, Francie získá větší kontrolu nad cenotvorbou a může efektivněji, tedy bez ohledu na minoritní akcionáře, mírnit dopady růstu cen energií na francouzské podniky a domácnosti. Zestátnění znamená i levnější přístup EdF k tolik potřebnému kapitálu a hraje se i o plusové body pro vládní politiky.

Přestože nás historie i odborné studie učí, že privátně provozované firmy jsou v naprosté většině případů efektivnější než ty státní, pokud se evropské státy rozhodly, že chtějí ovládnout strategické odvětví typu energetiky, toto je jedna z těch lepších cest, jak toho dosáhnout.

Jaké jsou horší cesty? Stačí se podívat na poslední vývoj okolo rovněž polostátní společnosti ČEZ, o jejíž výraznější kontrolu tuzemští politici v posledních měsících usilují. Několik let staré plány počítaly s rozdělením na jadernou a nejadernou část, v posledních měsících se zase spekulovalo o rozdělení na jadernou a fosilní výrobu elektřiny pod taktovkou státu a ponechání distribuce a výroby z obnovitelných zdrojů na burze, což ostatně nedávno připustil i premiér Fiala.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se poučit z francouzské cesty?
  • Jaké jsou poslední úvahy o budoucnosti ČEZ?
  • A na kolik peněz by vykoupení menšinových akcionářů vyšlo?
sinfin.digital