„Smlouva pro Česko“ chce polít ekonomiku živou vodou. Stojí za ní oceňovaný ekonom Filip Matějka i mediální dům CNC

V České republice vzniká pod garancí největšího mediálního domu Czech News Center nový nevládní internetový projekt Smlouva pro Česko. Jeho cílem je vytvořit takovou koncepci ekonomiky, která by dávala smysl a byla pro všechny občany srozumitelná. Nejlepší cestou k tomu je zapojení veřejnosti do debaty, která ekonomiku nasměruje na konkrétní priority ovlivňující životní úroveň lidí.

Za projektem Smlouva pro Česko stojí jeden z akademicky nejúspěšnějších evropských ekonomů Filip Matějka a populární ekonomicko-politická komentátorka Lenka Zlámalová. „Média mají stále obrovskou sílu udat agendu a nastolit témata, jenže to moc nedělají,“ uvozuje Lenka Zlámalová. 

„Proto jsme si řekli, že to zkusíme, že využijeme velký dopad médií CNC a pokusíme se vtáhnout lidi, aby sami politikům řekli, jak si představují svoji budoucnost. Chceme dát dohromady novou společenskou smlouvu lidí s politiky, proto název Smlouva pro Česko,“ dodává hlavní komentátorka vydavatelství CNC. 

Inspirací projektu se stala dřívější vize nejvlivnějšího německého deníku Bild „Smlouva pro Německo“. Ta přišla ve chvíli, kdy se v době krize stal kancléřem Gerhard Schröder s nápadem rozvířit debatu, jak ekonomiku znovu vrátit k prosperitě. Schröderova vláda v následujících letech udělala jedny z největších reforem v Německu za dlouhé desítky let. „Kdyby se tady povedlo něco podobného, bude to skvělé,“ glosuje Lenka Zlámalová. 

Cílem projektu Smlouva pro Česko je získat co nejvíce názorů lidí a s nimi pak v debatách konfrontovat ekonomy, sociology i politiky. „Žijeme v době, kdy politická rozhodnutí často ovlivňují průzkumy veřejného mínění. Chceme proto právě jejich prostřednictvím politikům ukázat, co lidé očekávají, a to zejména v oblastech důchodů, zdravotnictví a vzdělávání,“ konstatuje Lenka Zlámalová.

Diskuse o klíčových tématech, jako jsou penze, platy, sociální dávky, ceny, je v současnosti rozdrobena do nesrozumitelného chaosu spousty protichůdných nápadů a detailů. „Přáli bychom si, aby se všichni zaměřili na to, co je opravdu důležité a neztráceli se v drobnostech, které nakonec komplikují politické rozhodování a zhoršují výsledek pro ekonomiku,“ říká Filip Matějka a poukazuje na stálou debatu o tom, jaký máme dluh kvůli důchodcům a zda by věk pro odchod do penze neměl být zvýšen. 

„Nikdy ale nemluvíme o té jednoduché a nejdůležitější věci: co za co. Například o tom, že jít do důchodu o jeden rok dříve znamená, že zaměstnanci budou mít kvůli vyšším daním přibližně o 1 200 Kč na čisté mzdě každý měsíc méně. Máme mluvit o tomto a lidé se pak lépe rozhodnou, co přesně si vybrat,“ dodává Filip Matějka.

Projekt Smlouva pro Česko vybízí občany, aby se aktivně podíleli na formování budoucnosti země a využili svůj hlas k prosazování řešení, která povedou k vyšší životní úrovni. Prvním tématem jsou důchody, protože žijeme v době, kdy se očekává vládní debata o reformě důchodového systému. 

„Chceme nechat lidi, aby si na kalkulačkách uveřejněných na www.smlouvaprocesko.cz a v médiích pohráli se svými představami, jakou by chtěli penzi,“ vysvětluje Lenka Zlámalová. Na výzkumu budu spolupracovat i agentura Ipsos, která se zabývá prací s daty, které slouží jako relevantní podklady pro informovaná rozhodnutí.

sinfin.digital