Kupujete nový byt či dům? Tohle jsou věci, na které si určitě dejte pozor

Jiří Matzner

Převod nemovitosti je pro mnoho lidí velkým krokem, který podstupují jednou nebo dvakrát za život. Na co je potřeba při něm pamatovat? Podle občanského zákoníku je dnes stavba součástí pozemku a nemovitosti se nyní tak již zpravidla nepřevádí samostatně, nýbrž spolu s pozemky, na kterých se nacházejí. Nejčastěji se tomu tak děje na základě darování, koupě či směny. Při převodech je nutné dát si pozor na formální i obsahové náležitosti převodní smlouvy a pohlídat si také převod peněz tak, aby nedošlo k nepříjemným komplikacím.

Jednou z prvních věcí, na kterou je potřeba se zaměřit, je převodní smlouva. Smlouva o převodu nemovitosti (ať už se jedná např. o smlouvu kupní, darovací či směnnou) musí být vždy písemná a opatřená úředně ověřenými podpisy smluvních stran. V této smlouvě by současně měly být patřičně upraveny veškeré důležité skutečnosti týkající se převodu nemovitosti.

Jak má vypadat smlouva?

V převodní smlouvě musí být v prvé řadě správně a přesně specifikován předmět převodu. Pokud by totiž specifikace předmětu převodu (např. domu či bytové jednotky) obsahovala sebemenší chybu, katastrální úřad by vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí odmítl provést a bylo by nutné smlouvu předkládat znovu, což už může představovat značný problém. Zejména pokud každá ze smluvních stran žije v jiném městě či dokonce v jiné zemi, nebo pokud již došlo k úhradě převodní ceny.

Matzner: Co přinese zrušení karenční doby? Lidé začnou více marodit, zneužití bude jednoduché

sinfin.digital