Místo dokladů digitální identita v mobilu. Co přinese další vlna digitalizace napříč Evropskou unií?

David Sýkora

PRÁVNÍ SERVIS | Nařízení EU označované zkratkou eIDAS, které zajišťuje rámec elektronické identifikace a elektronického podepisování, je účinné již téměř osm let. Mnoho společností za tu dobu ještě nestihlo přehodit výhybku od poštovní přepravy ručně podepisovaných papírových dokumentů k elektronické variantě. Nicméně v Bruselu si vyhrnuli rukávy a v kuchyni Evropského parlamentu se připravuje nášup. Velká novela nařízení s označením eIDAS 2.0, která byla na půdě Evropského parlamentu schválena 29. února, má přinést další nástroje, které si činí nemalé ambice. V čem by nás novela měla posunout?

Horkou novinkou by se měla stát takzvaná evropská peněženka digitální identity. Ta by měla sloužit k prokazování totožnosti, ale zároveň i dalších údajů. 

Obsahem této virtuální peněženky by měla být data nejen z různých dokladů, diplomů a certifikací, ale uživatelé do ní budou moci nahrát v zásadě jakékoliv údaje, které pro ně mohou být relevantní, například letenky na jméno pro cestovatele, lékařské předpisy pro nemocné, informace o bezúhonnosti pro nastupující zaměstnance či finanční údaje pro ověření úvěruschopnosti. 

Počítá se přitom s dobrovolností této peněženky, která nebude zřizována automaticky. Jaké informace do ní uživatelé nahrají, bude zcela na jejich rozhodnutí.

V každém členském státě EU by měla vzniknout alespoň jedna služba, která tuto peněženku bude nabízet. Současný návrh novely je připravován s očekáváním, že tato peněženka bude zdarma, a to ve formě mobilní aplikace fungující obdobným způsobem jako před třemi lety boom zažívající aplikace Tečka/čTečka pro ověření splnění podmínek ve vztahu k nemoci covid-19. 

Peněženka by měla nalézt využití nejen ve vztahu ke státní správě, ale i v komerčních oblastech, a také nejen online, například v e-shopech, ale i v offline světě. Může posloužit pro identifikaci při návštěvě úřadu, nebo při policejní kontrole, pro ověření věku při nákupu zboží či vstupu do vybraných podniků. Vyjet automobilem bez fyzických dokladů pouze s aplikací v telefonu tak přestává být sci-fi.

Konkurenční výhoda pro vstřícné podnikatele

Vzhledem k evropskému rozměru by použití peněženky digitální identity mělo být možné v rámci celé EU. Jejím prostřednictvím bude uživatelům umožněno také podepisovat kvalifikovaným elektronickým podpisem.

Na straně společností, které se chtějí spoléhat na identitu v evropské peněžence jednotlivých uživatelů, bude nutná jednoduchá registrace, v jejímž rámci specifikují, která data z peněženek uživatelů budou požadovat. 

Uživatelé transparentně uvidí, ke kterým údajům se při čtení dat organizace dostane, a tato přístupová práva mohou případně omezit. Pokud se použití peněženky na straně uživatelů prosadí, podnikatelé přijímající elektronickou identitu se tak mohou dostat k zajímavé konkurenční výhodě.

Jaký dopad lze očekávat na straně organizací, které v rámci svého podnikání ověřují totožnost a případné další údaje osob? Přijímání údajů z peněženky elektronické identity umožní implementovat procesy, které mohou dlouhodobě snížit náklady a zejména eliminovat procesní rizika plynoucí z chyb, které se běžně vyskytují.

Zároveň údaje budou spolehlivé, přesné a zákazník je nebude muset vyplňovat. K datům budou mít organizace možnost přistoupit důvěryhodně a velmi snadno na dálku. Je pravděpodobné, že vedlejším efektem bude i větší rozšíření kvalifikovaného podepisování, což zpětně posílí snahy o digitalizaci uzavírání smluv.

V kontextu digitalizace podepisování smluv evropská peněženka digitální identity není jedinou zásadní novinkou nebo změnou. Stávající Achillovou patou většiny digitalizačních snah byla vhodná archivace dokumentů podepsaných elektronicky na základě certifikátu. 

V současnosti je velmi obtížné se na trhu orientovat mezi poskytovateli elektronických podpisů a řešeními, která by odstranila všechna rizika spojená s omezenou dobou platnosti certifikátu či jeho zneplatněním. Připravovaná novela by měla odstranit i tyto nejasnosti. 

Návrh počítá s vytvořením kvalifikovaných elektronických archivních služeb, které mají zaručit použitelnost archivovaných dokumentů i po uplynutí doby technologické platnosti, neboť budou požívat domněnky zachování integrity a původu po dobu uchování tímto kvalifikovaným poskytovatelem.

Dočkáme se nejspíš v roce 2026

Notných úprav se dočká řada ustanovení, přičemž za významné lze považovat rozšíření typů služeb vytvářejících důvěru, mezi které se v současnosti řadí například právě elektronické podpisy, pečetě a časová razítka. 

Nově by kromě zmiňované kvalifikované archivace měly být zavedeny i možnosti kvalifikovaných elektronicky vedených účetních knih nesoucích předpoklad správnosti či kvalifikovaného ověření atributů, to jest informací o osobě získaných právě z peněženky digitální identity.

Od kdy se na novinky můžeme těšit v praxi? Účinnost nařízení se očekává v roce 2026, kdy by mělo být za Českou republiku oznámeno alespoň jedno řešení evropské peněženky digitální identity. 

Potenciál využití je značný, nicméně je velmi závislý na uživatelích a jejich ochotě produkt využívat. Aby se praktická aplikace prosadila, bude nezbytné vytvořit dostatečnou motivaci pro použití mezi většinovou populací, pokud se nebude jednat o aplikaci, která se již nyní používá ve velkém rozsahu.

Bird & Bird

Autorem článku je David Sýkora z advokátní kanceláře Bird & Bird, která je partnerem rubriky Právní servis na INFO.CZ a garantem oblasti digitálních technologií, práva duševního vlastnictví a pracovního práva.

sinfin.digital