Dostanou roboti svobodu projevu či autorské právo? Právníci o tom vážně debatují

Jan Januš

Děje se to rychleji, než patrně většina z nás předpokládala. Roboti malují obrazy, skládají hudbu a píšou scénáře. Není tak divu, že se na odborných fórech začíná rozebírat, zda by neměli mít autorská práva či třeba dokonce svobodu projevu. Vzhledem k superrychlému technologickému rozvoji je to namístě. Umělé inteligenci se tak nevěnují jen vývojáři a technologové, ale také právníci. Když se totiž včas a logicky nastaví související pravidla, nenastanou snad žádné katastrofické scénáře.

Právům k dílům umělé inteligence organizátoři věnovali i jeden z panelů konference o právu a IT LAW FIT 2018, jehož je INFO.CZ mediálním partnerem. Že nejde o žádná vědecko-fantastická témata, jasně ukázali hned první vystupující. Michal Marušan, který má v českém a slovenském Microsoftu na starosti data a umělou inteligenci, rozebíral třeba projekt The Next Rembrandt. Umělá inteligence díky analýze 346 děl holandského mistra namalovala 347 let po jeho smrti úplně nový obraz, laikem nerozeznatelný od těch ostatních.

Pracuje se přitom i na dalších obdobných aplikacích. Ty podle Marušana dokážou například rozeznat odchylky zvuků a zjistit, že stroj nefunguje správně, napodobit dílo českých hudebních skladatelů, dotvořit HD kvalitu i z fotografie, která vůbec není pořízena v takto vysokém rozlišení či připravit nový druh piva.

Bartošek: ČSSD bude buď trpět v koalici, která neplní její program, anebo s hanbou odejde

sinfin.digital