Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook už nebude zdarma. Za členství ve skupinách budete měsíc co měsíc platit

Facebook už nebude zdarma. Za členství ve skupinách budete měsíc co měsíc platit

Facebook pod tlakem médií i politiků začíná testovat skupiny, kde by uživatelé platili za přístup. Podle příspěvku na oficiálním blogu vývojářů sociální sítě, by se poplatek pohyboval od pěti do 30 dolarů měsíčně, tedy zhruba od 110 do 675 korun měsíčně. Testovací provoz se týká pouze skupin, které jsou zaměřeny na rodičovství, vaření a úklid domácnosti.

Dosavadních skupin se změna nedotkne, během krátké chvíle se ovšem jejich správcům objeví možnost založit placené podskupiny, tedy jakési zpoplatněné sekce.

Podle Facebooku lidé strávili spoustu času tvorbou skupin a měli by za to být náležitě odměněni. To jsou z úst představitelů největší sociální sítě poměrně revoluční slova. Doposavad totiž jedním z hesel Facebooku bylo, že bude vždy zadarmo.

Zatím není zřejmé, jestli si Facebook bude brát z předplatného nějaký podíl. Ale lze to očekávat podobně jako v případě Googlu či Applu, které si berou část z předplatného zakoupeného na přístrojích s nainstalovaným operačním systémem Android či iOS. Facebook navíc dosud neměl příležitost, jak zájmové skupiny monetizovat. Zatímco na hlavním toku zpráv prodává reklamu, ve skupinách to takto nefunguje.

Zřejmě první placenou skupinou bude skupina blogerky Sarah Muellerové, která za členství ve skupině s názvem Organize My Home začne vybírat téměř 15 dolarů měsíčně. Objevují se ovšem i skupiny za „nejdražších“ 30 dolarů měsíčně, které jsou ovšem věnovány rodičovství.

Facebook se v poslední době ocitl pod tlakem kvůli několika skandálům. Kauza Cambridge Analytica odhalila, že zacházení s uživatelskými daty na sociální síti je velmi pochybné a ledabylé. Stejně tak média upozorňují, že se Facebook přiživuje na jejich obsahu a okrádá je o příjmy z reklamy, aniž by za přebraný obsah nesl jakoukoli odpovědnost.

Je poměrně pravděpodobné, že firma se bude snažit alespoň částečně vyhovět kritikům, ale nově avizovaný krok s předplatným naznačuje především to, že Zuckerbergův gigant chce ještě více vydělávat.

720p 360p
Proč: Facebook a data, která na vás má

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232