ČTK začne označovat Hamás za teroristickou organizaci. Ředitel Kábele si vyslechl ostrou kritiku

Pro ostrá slova nešel daleko na úterním zasedání Rady ČTK její člen Daniel Korte. Ten v diskusi o tom, zda má veřejnoprávní agentura označovat Hamás za teroristickou organizaci či nikoliv, vmetl do tváře ředitele ČTK Jaroslava Kábeleho, že má „pochybnosti, zda je intelektuálně a morálně schopen vést tuto agenturu“. Následně se rozpoutala na poměry Rady ČTK živelná diskuse, kde nebyla nouze o hlášky jako „rajče je rajče, ale Hamás jsou teroristé“. 

Diskuse o tom, zda má veřejnoprávní agentura označovat Hamás za teroristickou organizaci či nikoliv, se přelila na další schůzi Rady ČTK. Ještě v závěru roku ředitel Kábele argumentoval tím, že označování Hamásu za „militantní“ či „radikální“ je dostatečné. 

„Primárním úkolem zpravodajské agentury je přistupovat ke zpravodajství nepředpojatě. Fakta, která ČTK ve svém zpravodajství přináší, jsou dostatečně výmluvná,“ vysvětloval tehdy svůj postoj Kábele s tím, že na definici toho, co je či není terorismus, se neshodne ani mezinárodní právo.

Na úterní schůzi přistoupil Kábele, i po doporučení Rady ČTK, na kompromis. 

„Vzali jsme usnesení Rady na vědomí, byť ta diskuse nebyla jednoduchá; a vzali jsme v úvahu i to, jak se k tomu staví naši odběratelé, klienti. U nich jsme zjistili, že povětšinou spojení ‚teroristické hnutí‘ používají, takže při zhodnocení obou těchto okolností šéfredaktorka ČTK změnila původní pokyn a situace je nyní taková, že spojení ‚teroristické hnutí‘ se může používat – stejně jako používáme militantní či radikální,“ uvedl v úterý Kábele. 

Média „áčková“ a ta druhá. Nezávislý mediální rating se zcela odtrhnul od reality

Jenže právě argument postojem klientů se nelíbil radnímu Danielovi Kortemu, který zpochybnil, zda by se měla veřejnoprávní agentura řídit právě tím, co si přejí klienti. Přitom právě takové stanovisko kromě Kábeleho v prosinci tlumočila i tisková mluvčí ČTK Martina Vašíčková pro Novinky

„Zatím zvažujeme možnosti a zjišťujeme, jak se k terminologii staví naši klienti. Ti jsou pro nás rozhodující,“ uvedla Vašíčková v odpovědi na otázku směřovanou na Kábeleho.

Proti tomu se však Korte ohradil. „Musím říct, že tato věta mnou celkem otřásla,“ uvedl Korte na úterním zasedání Rady ČTK. 

„Takže vy ‚framujete‘ zprávy podle toho, jak si to přejí vaši klienti? Já se domnívám, že vaší povinností je podávat pravdivé informace. Pravda je sice těžká disciplína, nicméně pravda je shoda informace se skutečností. A skutečností je, že Hamás je teroristická organizace,“ doplnil Korte.

„Zdá se, že máte vůbec problém s rozpoznáním pravdy a v takovém případě, je-li toto váš názor, mám pochybnosti, zda jste intelektuálně a zejména morálně schopen řídit tuto organizaci,“ dodal radní agentury.

„Hlavně mít vykolíkované hřiště.“ Za zavřenými dveřmi začíná tvrdé vyjednávání o parametrech velké mediální novely

Vražda v salónní tiskovce: Média nejsou PR oddělením policie

sinfin.digital