Z Bakalovy Rady pro redakční nezávislost odchází novinářka kvůli střetu zájmů | info.cz

Články odjinud

Z Bakalovy Rady pro redakční nezávislost odchází novinářka kvůli střetu zájmů

Netrvalo ani dva měsíce a takzvaná Rada pro redakční nezávislost vydavatelství Economia, která dlí nad nezávislostí obsahu tohoto mediálního domu, přichází o jednoho z členů. Novinářka magazínu Die Zeit Alice Bota rezignovala na své místo z důvodu možného střetu zájmů. Vydavatelství nyní hledá jejího nástupce.

Mediální dům Economia ke konci září oznámil vytvoření Rady pro redakční nezávislost, která měla být pojistkou svobodné novinařiny vydavatelství Zdeňka Bakaly. Jenže po necelých dvou měsících má Rada, která původně počítala s pěti členy, odborníky pouze tři. 

Novinářka magazínu Die Zeit Alice Bota rezignovala na své místo v Radě kvůli hrozícímu střetu zájmů. Informaci INFO.CZ potvrdila sama novinářka i Šárka Samková, šéfka komunikace skupiny BMM, pod kterou vydavatelství Economia spadá.

„Je pravdou, že Alice Bota je nucena kvůli očekávaným změnám ve své profesní kariéře v rámci redakce Die Zeit rezignovat na post člena Rady pro redakční nezávislost. Působení v Radě Alice původně přijala s nadšením a iniciativě svou podporu vyjadřuje i nadále. Nicméně se obává, že by se jako aktivní redaktorka potenciálně pokrývající region střední a východní Evropy mohla dostat do střetu zájmů, čehož se chce samozřejmě jako profesionální novinářka vyvarovat. Rada s Alicí zůstává i nadále v kontaktu, podporovat společně nezávislou žurnalistiku bude jistě možné i jinými formami spolupráce,“ uvedla Samková.

Po odchodu německé novinářky má Rada aktuálně tři členy: spisovatele Mishu Glennyho, českého akademika Václava Štětku a polského novináře Aleksandera Kaczorowskiho. Jedno místo zůstalo od začátku neobsazené. 

Vydavatelství Economia ujišťuje, že akceschopnost Rady to neovlivní. „Rada byla od začátku koncipována tak, že má mít nejméně tři členy, zůstává tedy nadále plně akceschopná. Pětičlenné složení se do budoucna jeví jako nejvhodnější, záměrně ale Rada začala fungovat s menším počtem členů. Myšlenkou bylo a zůstává doplňovat novými členy potřebnou expertizu až podle reálné praxe a zkušeností z činnosti. Již delší dobu proto jednáme s dalšími uznávanými osobnostmi z mediálního světa napříč celou Evropou o jejich možném působení v Radě, konkrétní jména je zatím předčasné zmiňovat,“ říká Samková.

Rada pro redakční nezávislost podle Samkové zůstává s Alicí Botou i nadále v kontaktu. „Podporovat společně nezávislou žurnalistiku bude jistě možné i jinými formami spolupráce,“ tvrdí.

Rada pro redakční nezávislost Economie vznikla proto, aby chránila nezávislost obsahu tohoto mediálního domu. Přijímá a prověřuje podněty od kohokoliv, kdo má opodstatněné podezření, že obsah některého z titulů Economie byl ovlivněn k podpoře zájmů vlastníka – Zdeňka Bakaly.

„Rada pro redakční nezávislost bude pojistkou nebojácné, svobodné žurnalistiky, kterou tituly Economie představují. Chceme čtenáře svojí činností ujistit, že redaktoři nejsou ovlivňováni vlastnickými či politickými zájmy. Naše rozhodování a názory přitom budou zcela nezávislé na akcionáři a orgánech Economie,“ uvedl během ustavení tohoto tělesa předseda Rady Misha Glenny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud