Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

117 vypálených raket, šest jaderných testů. Připomeňte si Kimovo zbrojní snažení, které teď vzdává

117 vypálených raket, šest jaderných testů. Připomeňte si Kimovo zbrojní snažení, které teď vzdává

Po měsících severokorejských raketových testů a vzájemných výhrůžek mezi Washingtonem a Pchjongjangem svítá mezinárodní bezpečnosti na lepší časy. Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR dnešním dnem s okamžitou platností zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře i jadernou střelnici na severu země. Podívejte se, čeho ve svém zbrojním programu Kim dosáhl.

Testy raket

KLDR podle odhadů vypálila od roku 1984 do posledního testu rakety loni v listopadu 117 raket různého doletu. Současný severokorejský vůdce Kim Čong-un otestoval za šest let svého vládnutí přes 80 balistických střel. To je více, než kolik jich za své vlády vyslali jeho otec Kim Čong-il (15) a děd Kim Ir-sen (16) dohromady.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Podle odhadů z roku 2015 vlastní KLDR přes 1000 raket různého typu. Severokorejské rakety se dělí na střely krátkého, středního a dlouhého doletu. Střely krátkého doletu mají dolet maximálně 1000 kilometrů, ale často i jen několik set kilometrů; mezikontinentální střely dlouhého doletu pak mohou za určitých podmínek dosáhnout vzdálenosti kolem 6000 kilometrů. Testovány byly třeba raketa krátkého doletu Scud, raketa středního doletu Pukguksong-2, raketa krátkého až středního doletu KN-17 či rakety středního až dlouhého doletu Hwasong-12 či Hwasong-15.

Vývoj raket v KLDR začal v 70. letech, do země byly dodávány sovětské rakety R-300 Elbrus (SS-1 či Scud-B) o doletu 300 kilometrů. Na jejich základě severokorejští inženýři začali vyvíjet vlastní rakety a na severovýchodním pobřeží země vybudovali střelnici Musudan. V roce 1984 KLDR poprvé otestovala raketu Hwasong-5 (Scud-B).

Připomeňte si některé z raketových testů v posledních letech:

 • 5. července 2016 - neúspěšný test dvoustupňové mezikontinentální balistické rakety Tepodong-2, která by podle odhadů mohla s doletem přes 6000 kilometrů teoreticky ohrozit také americký stát Aljaška.
 • 5. dubna 2009 - neúspěšný pokus rakety Unha-2 vynést na oběžnou dráhu komunikační družici Kwangmjongsong-2.
 • 12. prosince 2012 - úspěšný test rakety Unha-3, což je verze Tepodong-2, která vynesla na oběžnou dráhu družici Kwangmjongsong-3.
 • 24. srpna 2016 - test balistické rakety středního doletu Pukguksong-1, která podle USA a Japonska dopadla do japonských výsostných vod.
 • 13. května 2017 - test rakety středního doletu Hwasong-12 s možným doletem až 4500 kilometrů.
Raketa Hwasong-14Raketa Hwasong-14autor: INFO.CZ
 • 4 července 2017 - úspěšný test mezikontinentální balistické rakety Hwasong-14, která by mohl zasáhnout Aljašku (střízlivé odhady stanovily dosah na 7000 kilometrů). Raketa letěla 37 minut, dosáhla výšky 2802 kilometrů a dopadla do Japonského moře.
 • 28. července 2017 - další test mezikontinentální rakety Hwasong-14. Raketa letěla 47 minut a údajně dosáhla výšky 3000 kilometrů.
 • 29. srpna 2017 - další test rakety středního doletu Hwasong-12. Raketa přeletěla Japonsko, doletěla 2700 kilometrů daleko.
 • 15. září 2017 - další test rakety středního doletu Hwasong-12. Raketa opět přeletěla Japonsko a doletěla ze všech nejdále - údajně překonala vzdálenost 3700 kilometrů.
 • 28. listopadu 2017 - test mezikontinentální balistické rakety Hwasong-15, jejíž dosah podle Pchjongjangu pokryje celé území USA. Raketa dopadla do Japonského moře asi 1000 kilometrů od místa odpalu a údajně dosáhla výšky na 4500 kilometrů.

Jaderné testy

 • KLDR dosud provedla šest jaderných zkoušek: v říjnu 2006, v květnu 2009, v únoru 2013, dva v roce 2016 (leden a září) a poslední v září 2017.
 • Zkouška 9. října 2006 nebyla podle expertů příliš úspěšná, podle odhadů měla sílu maximálně dvě kilotuny trinitrotoluenu (TNT).
 • Test z 25. května 2009 měl sílu přibližně 2,4 kilotun TNT.
 • Test z 12. února 2013 měl sílu devíti až 16 kilotun TNT.
 • Další test z 6. ledna 2016, kdy KLDR ohlásila úspěšnou zkoušku miniaturizované vodíkové pumy, měl sílu nejméně sedmi kilotun TNT.
 • Síla pátého testu z 9. září 2016 se odhaduje na 15 až 25 kilotun TNT.
 • Síla bomby z 3. září 2017 se odhaduje na 70 až 280 kilotun TNT, údajně se jednalo o test vodíkové bomby.

Jaderná střelnice

Jaderné zkoušky se konají ve vesnici Pchunggje v hornaté izolované provincii Hamgjong pukto v okrese Kildžu na severovýchodě země asi 100 kilometrů od hranic s Čínou a 200 kilometrů od ruských hranic. Zde se uskutečnilo všech šest jaderných testů.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1