Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Al-Kádia na vzestupu. Chce využít oslabení IS a stát se znovu vůdcem terorismu, obává se NATO

Al-Kádia na vzestupu. Chce využít oslabení IS a stát se znovu vůdcem terorismu, obává se NATO

Teroristická síť Al-Káida se snaží vydobýt si znovu vůdčí postavení na půdě mezinárodního terorismu v době, kdy Islámský stát (IS) zažívá porážky. Na bezpečnostní konferenci v Izraeli to dnes řekl náměstek generálního tajemníka NATO pro bezpečnost a tajné služby Arndt von Loringhoven. Pro Západ podle něj tato rivalita obou skupin zvyšuje riziko.

Islámský stát si podle von Loringhovena přes vojenské porážky udržel personál a je schopen získat nové bojovníky mezi ženami a dětmi.

Oslabení IS „Al-Káidě poskytuje možnost pokusit se obnovit své dřívější postavení,“ řekl von Loringhoven. „V posledních čtyřech, pěti letech se pozornost světa soustředila na IS a Al-Káida si v klidu obnovovala svou celosvětovou síť a kapacity,“ sdělil zástupce NATO a jako doklad uvedl aktivity teroristů v Kašmíru, Afghánistánu, Sýrii, Jemenu, Somálsku a na severu Afriky.

Al-Káida se chce znovu chopit vedení názorově spřízněných skupin a extremistů. Soupeření o toto postavení, o bojovníky a příznivce mezi ní a IS zvyšuje hrozbu terorismu pro NATO a jeho partnery, soudí von Loringhoven.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

Al-Káida provedla v roce 2001 atentáty na USA, po nichž následovaly války v Afghánistánu a Iráku. V roce 2011 americké komando zabilo jejího vůdce Usámu bin Ládina a krátce potom se objevil IS, řídící se podobně jako Al-Káida extremistickou formou sunnitského islámu.

NATO odhaduje, že IS měl na vrcholu svého působení v Iráku a Sýrii 39.000 bojovníků, nyní je jich podle odhadů 18.000 až 20.000. Jsou rozptýleni po Sýrii a Iráku a odešli do podzemí. Von Loringhoven se zmínil také o „znepokojivém trendu, jímž je propaganda namířená na radikalizaci žen a nezletilých“.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232