Články odjinud

Američané řeší, jak zabránit Rusku v ovlivňování voleb. Evropa až na výjimky nedělá nic

Zatímco v USA běží vyšetřování ruského vlivu na předloňské volby a debata o ochraně těch dalších na plné obrátky, Evropa přešlapuje na místě. Přitom i volby na jejím území loni ovlivňovala proruská propaganda. S výjimkou Velké Británie však starý kontinent sahá jen k dílčím krokům, které navíc často nemají politickou podporu a stojí proti nim tvrdá kritika.

Americké zpravodajské služby varují před snahami Ruska ovlivnit podzimní kongresové volby ve Spojených státech. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller zase prověřuje zásahy Moskvy do těch předchozích a případnou spolupráci týmu prezidenta Donalda Trumpa s Kremlem. Stejnou věcí se zabývají i výbory Kongresu.

Zatímco ve Spojených státech je vliv Ruska na volby tématem číslo jedna, Evropa se mu věnuje jen okrajově. Případné útoky na hlasovací systémy a ovlivňování voličů skoro jako by nebyly na starém kontinentu problémem, a to přesto, že si například na šíření dezinformací stěžovali sami politici. Výjimkou je jen Velká Británie, jež se snaží postupovat podobně důsledně jako USA a její vyšetřovací komise například rozkryla některé detaily skandálu kolem firmy Cambridge Analytica a nyní o šíření dezinformací vydala 90stránkovou zprávu.

„Je vidět ohromný rozdíl mezi evropským a americkým, nebo lépe řečeno anglosaským přístupem. Na kontinentu neregistrujeme žádné mechanismy podobné těm americkým nebo britským. Má to různé důvody, většinou se nenašla politická většina, která by jejich zavedení podpořila,“ vysvětluje pro INFO.CZ vedoucí programu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.

720p 360p
Rusko vs. USA

Podle analytika Institutu pro politiku a společnost Romana Mácy, jenž se ruskou propagandou dlouhodobě zabývá, je důležité si uvědomit, že se na obou stranách Atlantiku liší postavení bezpečnostních institucí. „Zatímco v USA jsou jejich závěry respektované, Evropa je často přehlíží a bagatelizuje,“ praví pro INFO.CZ. Jako příklad uvádí rozhovor českého prezidenta Miloše Zemana s ruským novinářem pár dní poté, co onen žurnalista přišel na základě doporučení BIS o akreditaci.

Jak nabourat americké volby za 90 minut

Že ruskou hrozbu berou Američané skutečně vážně (snad s výjimkou prezidenta Donalda Trumpa, který na twitteru dlouhodobě usilovně popírá, že by mu ke zvolení pomohly kremelské kruhy), je vidět na celkovém přístupu k věci. Zdaleka nejde jen o vyšetřování. Američané se snaží i o prevenci.

 

Jedním z hlavních témat předchozích voleb byly hackerské útoky. Hackeři napojení na Rusko se dokázali nabourat do serverů Demokratického národního výboru, ústředního orgánu Demokratické strany. Získali přitom přístup k citlivým e-mailům představitelů strany, které následně zveřejňovali i pomocí internetových webů typu WikiLeaks s účelem poškodit Hillary Clintonovou a zvýhodnit republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Muellerův tým kvůli tomu obvinil 12 agentů ruských zpravodajských služeb.

Kromě toho v USA rezonovaly také ruské pokusy o nabourání do volebních systémů. Jak tomu zamezit se snažili Američané vyřešit už loni na soutěži s názvem DEF CON konané v Las Vegas, kam si pozvali IT experty, kteří se měli pokoušet o prolomení volebních hlasovacích systémů. Výsledky byly šokující a přestože test probíhal převážně na již vyřazených strojích, vyvolaly znepokojení.

Německý rodák Carsten Schürmann, profesor na IT univerzitě v Kodani, dokázal ovládnout hlasovací systémy ze svého laptopu během pouhých 90 minut. Využil k tomu jejich zastaralý software i slabě zabezpečenou Wi-Fi. Za hodinu a půl tak mohl stroje na dálku vypnout a zapnout, číst z nich veškeré informace a pravděpodobně také měnit spočítané hlasy.

Magazín Wired sestavil na základě DEF CONu pětici doporučení, jak volby lépe zabezpečit. Prvním je vyřazení starých hlasovacích systémů, případně návrat k tužce a papíru jako záloze pro případ selhání elektronických zařízení. Lépe by se měly zabezpečit také voličské databáze a nástroje pro registraci hlasujících. Wired dále doporučuje dělat audity na místech, kde elektronické systémy používají, upravit pravidla pro udržování takových soustav a lépe proškolit volební komise.

Evropa dělá dílčí kroky, i ty ale často narazí. Chybí politická podpora

O evropských snahách čelit hackerským útokům prakticky není slyšet stejně jako o vyšetřování případné ruské intervence do některých voleb z loňského roku. O něco lépe vypadá prevence dalších pokusů o šíření dezinformací, byť i tady by se dalo dělat více. „Celkem 10 až 12 států plus Velká Británie to bere vážně, ale například západoevropské nebo jihoevropské země se k ruskému vměšování staví poněkud vlažněji,“ shrnuje Janda.

Evropa přišla především s dílčími kroky na úrovni jednotlivých států. Francouzský prezident Emmanuel Macron předložil parlamentu návrh zákona, který by na základě rozhodnutí soudu umožnil v předvolební době blokovat nepravdivý mediální obsah. V Německu začal zkraje roku platit zákon přikazující provozovatelům sociálních sítí jako Facebook, Instagram, Twiiter nebo YouTube mazat nelegální obsah. V opačném případě by firmy čelily pokutám v řádu milionů eur. V obou případech se přitom na počínání vlád snesla tvrdá krtika.

Té se nevyhnulo ani české ministerstvo vnitra, které loni ustavilo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, jež má dezinformace vyvracet. Kritizoval jej například prezident Miloš Zeman, který úřad spojoval s pokusy o cenzuru internetu. Centrum ale nadále funguje a kromě tohoto kroku se Praha v květnu připojila také k helsinskému centru excelence pro potírání hybridních hrozeb, které je společnou iniciativou NATO a EU.

„Český stát ale s riziky nebojuje efektivně. Neprokázal především, že by dokázal strategicky komunikovat s veřejností. To se ukázalo například při aféře okolo novičoku nebo vydání ruského hackera Nikulina do USA. Navíc máme prezidenta, který dezinformacím sám napomáhá. Musíme najít nástroje, jak na lidi šířící dezinformace reagovat. Netýká se to jen prezidentské kanceláře, ale i parlamentních stran jako SPD, KSČM nebo části ČSSD,“ prohlásil v rozhovoru pro server Euractiv analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Havlíček.

„V evropských zemích ve vysoké politice figurují osoby a strany, které jsou Rusy přímo placeny, či politiku Kremlu obhajují a podporují. Své přidává i ruská propaganda a dezinformační kampaně snažící se dlouhodobě podkopat důvěru veřejnosti ve vlastní bezpečnostní instituce,“ dodává Máca.

„Způsobem prevence je tlak na Rusko prostřednictvím sankcí. V tomto je opět rozdíl mezi USA a Evropou. Američané jsou důraznější, byť spíše Kongres než vláda. Evropa je pozadu a její sankce jsou vesměs mírné.“
Jakub Janda, vedoucí programu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty

Členské státy EU si vymohly zřízení týmu mapujícího falešné zprávy. Vytvoření skupiny ohlásila Evropská komise v listopadu 2017 s tím, že má analyzovat situaci, vnímání problému mezi veřejností a navrhnout řešení, jak proti dezinformacím bojovat. Tým má celkem 40 členů a jsou v něm reprezentanti různých sektorů od zástupců mediálních společností, přes občanskou společnost až po vyslance jednotlivých sociálních médií.

„Chybí mu ale politická podpora. To souvisí s tím, že Federica Mogheriniová, vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise, cíleně ignoruje požadované kroky,“ konstatuje Janda.

Jourová chce ochránit evropské volby, konkrétní bude na podzim

Česká eurokomisařka Věra Jourová, mající na starost spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, v pátek představila plány, jimiž chce Evropská komise čelit případnému ruskému vlivu na volby do Evropského parlamentu, které se budou konat příští rok na jaře. Vlády jednotlivých členských států by podle Jourové měly více koordinovat své snahy.

Komisi k aktivitě podnítily nejen zkušenosti z amerických voleb či některých hlasování v EU, ale také iniciativa bývalého hlavního stratéga Bílého domu Steva Bannona, jenž se snaží vytvořit platformu podporující evropská krajně pravicová uskupení. Ačkoli zatím příliš úspěchů nezaznamenal, do voleb zbývá ještě dost času a Bannon už v minulosti prokázal, že ovlivnit smýšlení společnosti zvládá obstojně. Jeho Cambridge Analytica například pomohla Donaldu Trumpovi k zisku prezidentského úřadu.

1080p 720p 360p
Trumpův exstratég Bannon: Zeman je populista a nacionalista, vypukla vzpoura proti elitám

EU chce podpořit nezávislou síť ověřovatelů, kteří by se zabývali posuzováním pravdivosti informací, akce pomáhající kvalitní žurnalistice a zlepšování mediální gramotnosti. Konkrétní kroky by Jourová ráda doporučila na podzim. „Ráda bych se soustředila na lepší ochranu voleb ve světle skandálu kolem Facebooku a Cambridge Analytica. Organizace voleb je plně v rukou členských států, ale pokud bude jedna země ohrožena manipulacemi, bude to mít dopad na celou unii,“ prohlásila eurokomisařka.

„Vlády mohou dělat a dělají několik věcí. Jednak skrze tajné služby sledují, co Kreml činí, a čelí tomu přímo. Druhým krokem je budování odolnosti. To se týká volebních systému, ale také zvyšování mediální gramotnosti, což je ale věc, která se projeví až za pět deset let. Dalším způsobem prevence je tlak na Rusko prostřednictvím sankcí. V tomto je opět rozdíl mezi USA a Evropou. Američané jsou důraznější, byť spíše Kongres než vláda. Evropa je pozadu a její sankce jsou vesměs mírné,“ představuje možnosti Janda.

V Kongresu je momentálně na stole návrh podepsaný republikány i demokraty, který by sankce proti Rusku výrazně zostřil. Mají postihovat transakce s ruskými dluhopisy, energetické a ropné projekty a dovoz ruského uranu. Míří rovněž na politiky a oligarchy. Předchozí sankce, jež byly podle mnoha kongresmanů nedostatečné, podepsal prezident Trump loni v létě. Jejich zavedení kritizovalo nejen Rusko, ale možná ještě hlasitěji Evropská unie, které vadilo, že poškozují zájmy některých evropských firem.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818