Americká NSA v rozkladu: Po obří krádeži dat zde vládne nedůvěra a zaměstnanci odcházejí pryč | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká NSA v rozkladu: Po obří krádeži dat zde vládne nedůvěra a zaměstnanci odcházejí pryč

Americká NSA v rozkladu: Po obří krádeži dat zde vládne nedůvěra a zaměstnanci odcházejí pryč

V květnu zůstal celý svět stát nad obřím hackerským útokem, který zasáhl miliony lidí a ochromil firmy po celém světě. Jak se brzy poté ukázalo, hackeři útočili prostřednictvím malwaru vyvinutého americkou Národní bezpečnostní agentura (NSA), kterou v roce 2016 napadla hackerská skupina Shadow Brokers. Agentuře, která má za úkol získávat zprávy zahraničních rozvědek, hackeři ukradli širokou škálu nástrojů pro kybernetické útoky, následky NSA nese dodnes. Jak informoval americký deník NY Times, vyšetřování úniku míří i do vlastních řad, což mezi zaměstnanci vyvolává atmosféru strachu a podezření. Mnozí proto z NSA odcházejí pryč a operace agentury se provádějí v mnohem menším měřítku než dřív.  

Jedním ze zasažených je odborník na kybernetickou bezpečnost Jake Williams, který napsal několik blogových příspěvků o Shadow Brokers – tajemné skupině, jež získala celou řadu hackerských nástrojů, které vláda Spojených států používala ke špehování ostatních zemí. Williams tak hackerům šlápl na kuří oko, a odveta na sebe nenechala dlouho čekat – skupina odhalila jeho identitu bývalého člena hackerského týmu NSA známého pod zkratkou TAO (Tailored Access Operations). Dostat se k takové informaci však bylo téměř nemožné, Williams si tak byl vědomý, že agentura má tu čest se skutečnými profesionály.

„Měli operační vhled, který neměla ani většina mých spolupracovníků v TAO,“ říká Williams, který poté založil vlastní firmu pro kybernetickou bezpečnost Rendition Infosec, kde dnes pracuje. Úder proti Williamsovi byl však jen kapka v moři mnohem širšího zemětřesení, které agenturou NSA otřáslo.

Podle bývalých i současných zaměstnanců NSA znamenalo zveřejnění ukradených dat ze srpna 2016 katastrofu pro celou agenturu. Kauza zpochybnila schopnost chránit kybernetické zbraně i celou národní bezpečnost. Agentura, která byla díky svému umění nabourat se do počítačových sítí svých protivníků považována za světovou jedničku, ukázala, že nedokáže chránit své vlastní.

720p 480p 360p 240p
kyberútoky

„Tyto úniky neuvěřitelně poškodily naše zpravodajské a kybernetické schopnosti,“ říká bývalý ředitel CIA Leon E. Penetta. „Základním účelem zpravodajců je být schopný infiltrovat se do našich protivníků tak, aby získali zásadní zprávy. Ze svojí podstaty to ale funguje jen tehdy, pokud je utajení zachováno a naše kódy jsou chráněny,“ říká Panetta s tím, že v případě úniku zpravodajských metod musíte v podstatě začít od píky.

Ani 15 měsíců po zahájení rozsáhlého vyšetřování není jasné, zda za hackerským útokem na NSA stojí cizí velmoc, nebo šlo o únik zevnitř, ve hře je však i třetí možnost – tedy kombinace obojího. Někteří členové americké vlády pochybují, že by Shadow Brokers byli schopní dostat se ke všem souborům, které byly agentuře NSA ukradeny, proto se také začali hledat viníci uvnitř. Podle expertů z týmu TAO však pro některé vysoce kvalifikované hackery není taková krádež problém a podotýkají, že NSA „to udělala jiným zemím“.

Jak píše NY Times, tři zaměstnanci už byli od roku 2015 kvůli krádeži utajených spisů zatčeni, další však mohou v agentuře stále sedět. Odborníci se navíc shodují, že škoda napáchaná skupinou Shadow Brokers může být daleko horší než čin Edwarda Snowdena, který v roce 2013 utekl se čtyřmi notebooky napěchovanými vysoce utajenými materiály. Kybernetické zbraně, vytvořené za pomoci amerických daňových poplatníků a ukradené skupinou Shadow Brokers, se totiž dostaly do rukou hackerů ze Severní Koreje nebo Ruska a nyní jsou používány proti Spojeným státům i jejich spojencům.

Následky mohl letos v květnu sledovat celý svět, když miliony lidí po celém světě hackeři odstřihli od přístupu do vlastních počítačů a odemčení umožnili pouze po zaplacení výkupného. Zasaženy byly i velké instituce jako dodavatelská služba FedEx, francouzská automobilka Renault či německé železnice. Spojené státy tak měly plné ruce práce s vysvětlováním, jak se hackerské nástroje vyvinuté v NSA mohly dostat do rukou nepřátel, které je proti nim použili.

Mezi největší oběti však patřili samotní zaměstnanci NSA, kteří museli podstoupit výslechy na detektorech lži a jejichž práce byla v ohrožení. Operace prováděné agenturou od té doby probíhají v omezeném měřítku, morálka zaměstnanců upadá a ti zkušenější z agentury odešli pracovat na lépe placená místa. „Je to katastrofa na několika úrovních,“ říká Williams, jehož bývalé oddělení TAO bylo skandálem postiženo nejvíc – oddělení v podstatě zaniklo a stalo se součástí nového Ředitelství pro operace.

Únik dat však má další vážné důsledky – snaha vypátrat viníky vytváří stresovou atmosféru plnou vzájemného podezřívání, tvrdí bývalí zaměstnanci agentury. „Snowden zabil morálku, ale alespoň jsme věděli, kdo to je. Teď jsme v situaci, kdy agentura vyslýchá lidi, kteří jsou 100procentně orientovaní na mise a kdy jim říká, že jsou lháři,“ říká jeden z bývalých analytiků TAO s tím, že se v poslední době množí žádosti jeho tehdejších kolegů, zda neví o práci v soukromém sektoru. Podezření, ve kterém je každý, kdo měl přístup k uniklému kódu, přitom dopadá na stovky zaměstnanců NSA.

Klima plné nedůvěry z agentury ale jen tak nezmizí. Jak tvrdí Williams, může trvat několik let, než se podaří původ úniku kompletně vypátrat. „Zřejmě máme tu čest s lidmi, kteří mají operační bezpečnostní znalosti,“ říká bývalý zaměstnanec TAO s tím, že po nich jdou jak američtí zpravodajci, tak například FBI a zatím nebyli dopadeni.  

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.