Články odjinud

Arabské státy chtějí ochranu Palestinců umírajících v Pásmu Gazy. Bude mimořádné zasedání OSN

Arabské státy chtějí ochranu Palestinců umírajících v Pásmu Gazy. Bude mimořádné zasedání OSN

Valné shromáždění OSN se příští týden sejde na žádost arabských zemí k mimořádnému zasedání. Bude hlasovat o rezoluci požadující mezinárodní ochranu Palestinců z Pásma Gazy. Rezoluci podobného znění 1. června v Radě bezpečnosti OSN vetovaly Spojené státy, ve Valném shromáždění nikdo právo veta nemá. Arabské státy požadavkem reagují na několikatýdenní protesty u hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem, při nichž izraelská armáda zabila přes 120 Palestinců.

Rezoluce Valného shromáždění na rozdíl od rezolucí Rady bezpečnosti nejsou závazné. Mimořádné zasedání Valného shromáždění má začít ve středu 13. června ve 21:00 SELČ.

"Budeme se příští týden snažit získat co nejvíce hlasů," sdělil agentuře AFP jeden z diplomatů ze země, která požadavek na ochranu Palestinců podporuje.

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon vydal prohlášení, v němž svolání mimořádného zasedání kritizoval. "Je politováníhodné, že místo toho, aby byli odsouzeni teroristé z Hamásu, uspokojují některé země své vnitropolitické potřeby očerňováním Izraele," stojí v Danonově prohlášení.

O mimořádné zasedání VS OSN usilují podle diplomatů země z Organizace islámské spolupráce (OIC) a Ligy arabských států (LAS).

Forma ochrany Palestinců v Pásmu Gazy zatím nebyla nijak definována. Neví se, zda by měli být vysláni pozorovatelé, nebo mírové síly. Arabské země požádaly generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby učinil návrh. Guterres už dal najevo, že k tomu by musel mít mandát Rady bezpečnosti OSN.

720p 360p
Ramalláh

Při pátečních protestech v Pásmu Gazy přišli o život další čtyři Palestinci. Od konce března, kdy protesty začaly, je mrtvých už více než 120 a na 4000 osob bylo zraněno. Palestinci protesty pořádají jako pochod návratu ve snaze získat přístup do domovů svých předků v dnešním Izraeli. Izraelští vojáci mají rozkaz střílet na ty, kdo se pokusí narušit hraniční plot.