Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bannon chce spojit populisty v EU. Zakládá evropskou neziskovku jako protiváhu k Sorosovi

Bannon chce spojit populisty v EU. Zakládá evropskou neziskovku jako protiváhu k Sorosovi

Raději budu vládnout v pekle, než abych byl sluhou v nebi, tvrdí odhodlaně Steve Bannon. Ten Bannon, který byl hlavním stratégem kampaně Donalda Trumpa, ten, který spoluvlastnil kontroverzní poradenskou firmu Cambridge Analytica. Lobbista, který si nebere servítky, enfant terrible takzvané alternativní pravice. Peklem je však Bannonovi v jeho bonmotu Evropa, do níž chce bývalý důvěrník amerického prezidenta expandovat. Banon zde totiž zakládá obří panevropskou neziskovou organizaci nazvanou The Movement, která má tvořit hlavní opěrnou platformu evropským populistickým hnutím.

Bannon se chce zmocnit Evropy. Zakládá zde neziskovou organizaci The Movement, platformu, která má poskytovat organizační a poradenskou podporu populistickým stranám a hnutím na Starém kontinentu. Ambice americký lobbista neskrývá. „Chci vyhrávat. Chci moc. A chci zde uskutečnit změnu,“ říká Bannon v exkluzivním rozhovoru pro zpravodajský server Daily Beast.

Politický vývoj v Evropě je podle Bannona zřejmý. Starý kontinent prý čeká drastický odklon od idejí integrace a multikulturalismu. Dny politků, jako je Angela Merkelová, už jsou sečteny. Budoucnost patří lidem, jako je Sebastian Kurz či Matteo Salvini. „Pravicový národní populismus je trend, který nastupuje. To on bude vládnout. A přinese vám opravdové národní státy. Jejich identitu. A skutečné národní hranice.“

Marine Le Penová ve Francii, Viktor Orbán v Maďarsku či Nigel Farage ve Velké Británii. To jsou nejvýraznější z politiků, kteří budou v novém hnutí sdruženi. Bannon přiznal, že s nimi - a s mnoha dalšími populistickými politiky - vedl v posledním roce diskuse. Největším přínosem ale má být hnutí The Movement pro mnohem menší populistické strany a ještě neobjevené politické hvězdy. Na ty, které dělají své politické kampaně "na koleni", nemají zázemí, ani zkušenosti. Ti by díky novému Bannonovu think-tanku měli vyrůst nejvýrazněji. 

Takových skupin je po Evropě mnoho. Jak Bannon v rozhovoru zmínil, italské populistické strany Hnutí 5 hvězd a Liga severu financovaly svou úspěšnou předvolební kampaň z kreditních karet. A úspěšná kampaň za Brexit stála jen sedm milionů liber. „Když jsem to slyšel poprvé, myslel jsem si, že jsem se přeslechnul,“ reagoval Bannon, když se tuto cifru dozvěděl. „Dokázali jste dostat pátou největší ekonomiku světa z Evropské unie jenom za sedm milionů liber!“ Ostatně, historie je plná důkazů o tom, že je mnohem jednoduší bourat, než stavět.

1080p 720p 360p
Trumpův exstratég Bannon: Zeman je populista a nacionalista, vypukla vzpoura proti elitám

Plán bývalé pravé ruky Donalda Trumpa je nyní zřejmý. Za centrum nového think-tanku si vybral srdce Evropské unie – Brusel. Dost možná jako ironické gesto a hozenou rukavici, ale také z praktických důvodů. Bannon s přibližně deseti lidmi, které nyní začíná najímat, se ve své agendě plánuje zaměřit nejprve na jarní volby do Evropského parlamentu. Ty proběhnou už v květnu.

Bannon v rozhovoru pro server Daily Beast doufá, že se politikům napojeným na The Movement podaří obsadit až třetinu evropských křesel. Tím by se hnutí stalo podstatnou silnou, která by mohla působit v centru Unie značné obstrukce. „Bannon by získal opravdu velkou moc,“ varuje Daily Beast.

Bývalý Trumpův stratég chce, aby The Movement ultimátně působilo jako protiváha think-tanku Open Society Fund, který založil Soros. Ten na podporu liberalismu v Evropě od roku 1984 věnoval 32 miliard dolarů. „Soros je génius. Je to ďábel, ale geniální,“ tvrdí Bannon.

Že Evropu v nadcházejících letech čeká střet mezi liberálními idejemi think-tanků George Sorose a Stevena Bannona tvrdí i bývalý Bannonův spolupracovník Raheem Kassam. „Zapomeňte na své Merkelové,“ vzkazuje. „V následujících letech budou dva největší hráči evropské politiky Soros a Bannon.“

V současné době je však souboj obou postav vychýlený. Magazín Forbes loni uvedl, že jmění Stephena Banonna se pohybuje mezi 9,5 a 48 miliony dolary. Většina z této sumy je držena v nemovitostech a firmách spojených se zábavním průmyslem. Soros disponuje mnohem větším majetkem, který se odhaduje až na 8 miliard dolarů.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1