Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brigáda Islámského státu hrozí Evropě. Interpol má seznam 173 možných sebevražedných atentátníků

Brigáda Islámského státu hrozí Evropě. Interpol má seznam 173 možných sebevražedných atentátníků

Interpol sestavil seznam 173 bojovníků Islámského státu, kteří podle agentury mohou mít speciální trénink na sebevražedné útoky  a můžou se napříč Evropou mstít za porážky organizace na Blízkém východě. Informaci přinesl britský deník Guardian. 

Největší policejní organizace list sestavila na základě informací amerických tajných služeb, které je získaly během operací v Sýrii a Iráku.  Evropské úřady se obávají, že poté, co chalifát padne, bude se chtít Islámský stát pomstít prostřednictvím sebevražedných útoků v Evropě, pravděpodobně formou takzvaných osamělých vlků.

Zatím neexistují žádné důkazy o tom, že lidé ze seznamu už překročili evropské hranice, Interpol ale požádal unijní státy, aby o jednotlivých jménech poskytly veškeré informace, které mají k dispozici. 

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Skupinu bojovníků Interpol definoval jako lidi, kteří jsou pravděpodobně schopní vyrobit a nastražit výbušniny. „Tito lidé byli identifikováni na základě materiálů nalezených ve skrýších Islámského státu," píše se podle Guardianu v dokumentu Interpolu.

V databázi podezřelých jsou uvedená jejich jména, data, kdy se přidali k Islámskému státu, jejich poslední adresy včetně mešity, kterou navštěvovali, jméno  jejich matky a fotografie. Každému domnívanému bojovníkovi pak agentura přiřadila identifikační číslo, aby se informace z jednotlivých států Evropské unie daly jednoduše integrovat.

V roce 2015 bylo podle OSN v Iráku a Sýrii 20 000 zahraničních bojovníků, 4 000 z nich pak pocházeli z Evropy. Dosud ale neexistoval konkrétní seznam lidí, včetně těch narozených na Blízkém východě, u kterých by bylo vysoké podezření, že mají trénink na výrobu výbušnin. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1