Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína zkoumá, jak na Kima: Prezident Si vyslal diplomaty, aby ho proklepli. Co od schůzky čekat?

Čína zkoumá, jak na Kima: Prezident Si vyslal diplomaty, aby ho proklepli. Co od schůzky čekat?

Do Severní Koreje zamířil speciální vyslanec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Podobná návštěva vysoce postaveného čínského diplomata se naposledy uskutečnila v únoru loňského roku, zvláštní význam se jí však přikládá také kvůli nedávné návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu se v Pekingu snažil Čínu přesvědčit, aby omezila vzájemný obchod s KLDR a ta tak neměla dostatek prostředků k budování svého jaderného programu. Podle odborníků oslovených americkou televizí CNN se severokorejského jaderného zbrojení dotkne i páteční návštěva, výraznější posun ale nepřinese a spíš jde o snahu zlepšit vzájemné vztahy.

Právě s Čínou Pchjongjang uzavírá 90 procent svých obchodů, a je tak pro režim Kim Čong-una důležitým spojencem. V posledních měsících však rozhovory mezi oběma zeměmi na nejvyšší úrovni zeslábly a administrativa Donalda Trumpa Peking v září dokonce přesvědčila, aby na půdě OSN podpořil tvrdé zpřísnění sankcí namířených proti KLDR.

„Myslím, že z hlediska zahraniční politiky je současný přístup k Severní Koreji možná největší úspěch nové administrativy. Spojeným státům se na půdě OSN skutečně povedlo prosadit dost ostré sankce, aniž by Rusko nebo Čína ty sankce vetovaly. Naopak je podpořily a nezdržely se ani hlasování. V tomto ohledu se tak Trumpovi podle mě nedostává dostatečného kreditu za to, jakým způsobem se k Severní Koreji přistupuje,“ tvrdí řekl před návštěvou Donalda Trumpa v Asii pro INFO.CZ amerikanista Jan Hornát z Katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd UK.

Navzdory úspěchu na půdě OSN však Donald Trump minulý týden přijel do Číny s další prosbou, aby čínský prezident Si Ťin-pching omezil vývoz ropy do KLDR a přiškrtil i dovoz severokorejského uhlí a finanční transakce vedené přes čínské banky. „Čína dokáže tento problém rychle a snadno vyřešit,“ prohlásil Trump během návštěvy Číny, kde Si Ťin-pching také potvrdil, že bude usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova.

720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu

Zda bude o jaderném zbrojení v KLDR hovořit i šéf oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny Sung Tchao, se dá jen odhadovat. Podle oficiálních zdrojů totiž zvláštní vyslanec čínského prezidenta bude KLDR informovat o 19. sjezdu Komunistické strany Číny, na kterém si Si Ťin-pching v říjnu upevnil pozici. Podle odborníků oslovených americkou televizí CNN ale spíš než nějaké řešení jaderné krize návštěva čínského vyslance znamená další krok v oteplování vztahů mezi dvěma bývalými úzkými spojenci.

„Každý hledá průlom v bezvýchodné situaci týkající se jaderného raketového programu a samozřejmě to je součástí tohoto mixu, ale… vypadá to spíš na to, že hlavním záměrem je nějakým způsobem zlepšit kanál mezi Si a Kimem a zjistit, jaké jsou možnosti,“ řekl k návštěvě čínského velvyslance v KLDR odborník na mezinárodní vztahy z Yonsei University v Soulu John Delury.

Že bude čínský diplomat během návštěvy hovořit o severokorejském jaderném programu, považuje za pravděpodobné i analytik Tchung Čao z Centra Carnegie-Tsinghua pro globální politiku v Pekingu. „Ale i když se chystá diskutovat o severokorejském jaderném programu, nemyslím si, že by se pozice jedné ze stran – Severní Koreji a Číny – nějak výrazně změnila,“ řekl Čao pro CNN. „Mohla by to být rutinní výměna jejich dlouhodobých postojů,“ dodává odborník.

Návštěvu má Sung Tchao zahájit v pátek, jak dlouho se ale v KLDR zdrží, zatím není jasné. „Pokud se setká s Kim Čong-unem, bude to velmi silná zpráva, že je Severní Korea ochotná zlepšit vztahy s Čínou, ale byl bych překvapený, kdyby se to stalo,“ tvrdí Delury, podle kterého bude velmi záležet na tom, jak bude čínský vyslanec v Pchjongjangu přijat a jak budou o návštěvě informovat severokorejská média. Právě tyto signály podle něj napoví, zda došlo k nějakému pokroku.

Zatímco Delury vidí návštěvu jako krok ve snaze zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi, podle Čaa zřejmě jde o snahu Pchjongjangu odvrátit přísné sankce. „Pokud by se vztahy ještě zhoršily, Čína by mohla přistoupit k velmi radikálnímu kroku a ukončit vývoz ropy do Severní Koreje, což by pro režim znamenalo skutečný problém,“ tvrdí odborník.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744