Čína zkoumá, jak na Kima: Prezident Si vyslal diplomaty, aby ho proklepli. Co od schůzky čekat? | info.cz

Články odjinud

Čína zkoumá, jak na Kima: Prezident Si vyslal diplomaty, aby ho proklepli. Co od schůzky čekat?

Do Severní Koreje zamířil speciální vyslanec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Podobná návštěva vysoce postaveného čínského diplomata se naposledy uskutečnila v únoru loňského roku, zvláštní význam se jí však přikládá také kvůli nedávné návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu se v Pekingu snažil Čínu přesvědčit, aby omezila vzájemný obchod s KLDR a ta tak neměla dostatek prostředků k budování svého jaderného programu. Podle odborníků oslovených americkou televizí CNN se severokorejského jaderného zbrojení dotkne i páteční návštěva, výraznější posun ale nepřinese a spíš jde o snahu zlepšit vzájemné vztahy.

Právě s Čínou Pchjongjang uzavírá 90 procent svých obchodů, a je tak pro režim Kim Čong-una důležitým spojencem. V posledních měsících však rozhovory mezi oběma zeměmi na nejvyšší úrovni zeslábly a administrativa Donalda Trumpa Peking v září dokonce přesvědčila, aby na půdě OSN podpořil tvrdé zpřísnění sankcí namířených proti KLDR.

„Myslím, že z hlediska zahraniční politiky je současný přístup k Severní Koreji možná největší úspěch nové administrativy. Spojeným státům se na půdě OSN skutečně povedlo prosadit dost ostré sankce, aniž by Rusko nebo Čína ty sankce vetovaly. Naopak je podpořily a nezdržely se ani hlasování. V tomto ohledu se tak Trumpovi podle mě nedostává dostatečného kreditu za to, jakým způsobem se k Severní Koreji přistupuje,“ tvrdí řekl před návštěvou Donalda Trumpa v Asii pro INFO.CZ amerikanista Jan Hornát z Katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd UK.

Navzdory úspěchu na půdě OSN však Donald Trump minulý týden přijel do Číny s další prosbou, aby čínský prezident Si Ťin-pching omezil vývoz ropy do KLDR a přiškrtil i dovoz severokorejského uhlí a finanční transakce vedené přes čínské banky. „Čína dokáže tento problém rychle a snadno vyřešit,“ prohlásil Trump během návštěvy Číny, kde Si Ťin-pching také potvrdil, že bude usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova.

KLDR otestovala vodíkovou bombu autor: Info.cz

Zda bude o jaderném zbrojení v KLDR hovořit i šéf oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny Sung Tchao, se dá jen odhadovat. Podle oficiálních zdrojů totiž zvláštní vyslanec čínského prezidenta bude KLDR informovat o 19. sjezdu Komunistické strany Číny, na kterém si Si Ťin-pching v říjnu upevnil pozici. Podle odborníků oslovených americkou televizí CNN ale spíš než nějaké řešení jaderné krize návštěva čínského vyslance znamená další krok v oteplování vztahů mezi dvěma bývalými úzkými spojenci.

„Každý hledá průlom v bezvýchodné situaci týkající se jaderného raketového programu a samozřejmě to je součástí tohoto mixu, ale… vypadá to spíš na to, že hlavním záměrem je nějakým způsobem zlepšit kanál mezi Si a Kimem a zjistit, jaké jsou možnosti,“ řekl k návštěvě čínského velvyslance v KLDR odborník na mezinárodní vztahy z Yonsei University v Soulu John Delury.

Že bude čínský diplomat během návštěvy hovořit o severokorejském jaderném programu, považuje za pravděpodobné i analytik Tchung Čao z Centra Carnegie-Tsinghua pro globální politiku v Pekingu. „Ale i když se chystá diskutovat o severokorejském jaderném programu, nemyslím si, že by se pozice jedné ze stran – Severní Koreji a Číny – nějak výrazně změnila,“ řekl Čao pro CNN. „Mohla by to být rutinní výměna jejich dlouhodobých postojů,“ dodává odborník.

Návštěvu má Sung Tchao zahájit v pátek, jak dlouho se ale v KLDR zdrží, zatím není jasné. „Pokud se setká s Kim Čong-unem, bude to velmi silná zpráva, že je Severní Korea ochotná zlepšit vztahy s Čínou, ale byl bych překvapený, kdyby se to stalo,“ tvrdí Delury, podle kterého bude velmi záležet na tom, jak bude čínský vyslanec v Pchjongjangu přijat a jak budou o návštěvě informovat severokorejská média. Právě tyto signály podle něj napoví, zda došlo k nějakému pokroku.

Zatímco Delury vidí návštěvu jako krok ve snaze zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi, podle Čaa zřejmě jde o snahu Pchjongjangu odvrátit přísné sankce. „Pokud by se vztahy ještě zhoršily, Čína by mohla přistoupit k velmi radikálnímu kroku a ukončit vývoz ropy do Severní Koreje, což by pro režim znamenalo skutečný problém,“ tvrdí odborník.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud