Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další Čech ve válčícím Donbasu. S kalašnikovem a v uniformě se tam fotil bývalý ředitel Médea PR

Další Čech ve válčícím Donbasu. S kalašnikovem a v uniformě se tam fotil bývalý ředitel Médea PR

Češi bojující na východě Ukrajiny za proruské separatisty jsou stále neprobádané téma. I když se spekuluje o přítomnosti až desítek bojovníků z Česka, objevila se zatím jen dvě jména – Behemot, jehož občanské jméno není veřejné známé, a Kavkaz, vlastním jménem Pavel Botka. Webu HlídacíPes.org se podařilo identifikovat dalšího muže, který se na Donbase pohyboval a má prokazatelné vazby na separatisty. Text INFO.CZ zveřejňuje se svolením redakce v plném rozsahu.

Loni v září byl v Ostravě slavnostně otevřen “honorární konzulát” Doněcké lidové republiky. Nejedná se však o skutečný konzulát, ale pouze o zapsaný spolek a Česká republika ho také nijak neuznává. V jeho čele stanula bývalá komunální politička a jedna z hlav polovojenské národní domobrany Nela Lisková.

Ostravský spolek však nebyl první snahou Liskové o vznik komunikačního centra mezi Českou republikou a Doněckem. V dubnu 2016 založila v Praze spolek “Zastupitelské centrum pro Doněckou oblast”. A právě zde mezi zakládajícími členy najdeme i jméno Kirilla Belyakova. Čecha s ruským původem a trvalou adresu v ruském městě Perm.

Šéf Médea PR

Podle profilu na sociální síti Linkedin pracoval Belyakov od roku 2004 pro Médea Group jako junior account manager. Postupně se propracovával, až se v dubnu 2016 stal výkonným ředitelem firmy Médea Public Relations, jedné z nejvlivnějších mediálních agentur v České republice.

Při podrobnějším zkoumání jeho profilů na sociálních sítí Facebook a VKontakte (sociální síť podobná Facebooku používána v ruskojazyčných zemích) lze usuzovat, že se jedná o dalšího Čecha, který se pohybuje na Donbase.

A jak ukazují některé fotografie, možná i se zbraní v ruce.

Na všech profilech na sociálních sítích odpovídá jeho uvedené datum narození 1. září 1983, jež se shoduje s údajem uvedeným ve výpisu z obchodního rejstříku u zapsaného spolku Zastupitelské centrum pro Doněckou oblast.

Léto na Donbase

Ačkoliv jsou Belyakovovy profily neveřejné a uzamčené, lze z nich několik zásadních informací získat. Na profilové fotografii na Facebooku je Belyakov oblečen do pruhovaného trička (mezi separatisty velmi rozšířeného kusu oblečení) a přes rameno má přehozenou maskovací bundu. Jako úvodní fotografii pak používá jednu z propagandistických grafik doněckých separatistů.

Kirill na sociální sítiKirill na sociální sítiautor: HlidaciPes.org

Více se dá dozvědět z profilu na ruské síti VKontakte. Na Belyakovem vložených fotografiích lze vidět, že navštívil Donbas opakovaně.

První fotografie byla na profil vložena v srpnu 2016 s popiskem “Все будет хорошо…”, v překladu “vše bude v pořádku”. Belyakov je na fotografii oblečen do maskovací soupravy s vyšitou hodností a přes rameno mu visí útočná puška Kalašnikov.

Kirill BelyakovKirill Belyakovautor: HlidaciPes.org

Další fotografie pochází z 30. června 2016 a zachycuje Belyakova na nespecifikovaném místě, nejspíše poblíž minového pole.

Kirill BelyakovKirill Belyakovautor: HlidaciPes.org

Poslední fotografie pochází ze srpna 2016. Belyakovova uniforma je jiná, než na předešlých fotografiích, na jeho levé ruce si lze povšimnout vyšité české vlajky. Pod uniformou je opět patrné pruhované tričko.

Kirill BelyakovKirill Belyakovautor: HlidaciPes.org

Mimochodem, na stejném místě má z dřívějška fotografii i Nela Lisková:

Nela LiskováNela Liskováautor: HlidaciPes.org

Zaměstnavatelé to neřešili

O Belyakových aktivitách na východní Ukrajině jeho bývalí nadřízení nevěděli. “Co dělají zaměstnanci ve volném čase není naše věc,” reagoval generální ředitel Empresa Media Daniel Köppl.

Belyakovův konec ve firmě s jeho aktivitami údajně nijak nesouvisel. “Šlo o neshody mezi panem Belyakovem a novým vedením v tom, kam by mělo jeho oddělení směřovat,” vysvětlil Köppl.

1080p 720p 480p 360p 240p
Ukrajinský přechod smrti

O současných aktivitách Belyakova nelze z veřejně dostupných zdrojů nic zjistit. Redakce se jej pokusila kontaktovat skrze sociální sítě, ovšem do uzávěrky textu odpovědi nepřišly.

Výpis z obchodního rejstříku pouze odkazuje k Belyakově podílu ve firmě E.I. Kredo Praha. V ní figurují ještě Igor a Elena Beliakovi, přičemž všichni tři uvádějí totožnou adresu Perm, Samoljetnaja 60 Ruská federace.

Posledním společníkem je pak Andrei Boiarchinov, který by měl také pocházet z Permu.

1080p 720p 480p 240p
Život v krytu

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1