Desítky lidí v Sýrii zabil chemický útok, potvrdily pitvy. USA nevylučují vojenskou reakci | info.cz

Články odjinud

Desítky lidí v Sýrii zabil chemický útok, potvrdily pitvy. USA nevylučují vojenskou reakci

Pitvy obětí úterního útoku v syrské provincii Idlib potvrzují, že lidé umírali, protože byli vystaveni smrtícímu plynu. Dosud panuje podezření, že zabíjel sarin, což dnes na základě analýz vzorků od zasažených lidí potvrdilo i Turecko. Mezinárodní společenství útok odsuzuje, ale jeho viník stále není zřejmý. Damašek podezření odmítá. USA nevyloučily, že zareagují vojensky. V nejvyšší kruzích teď údajně vznikají plány ohledně dalšího postupu.

Americký prezident Donald Trump v reakci na úterní chemický útok v Sýrii řekl, že syrský prezident Bašár Asad je odpovědný za běh věcí v zemi a že „by se něco mělo udělat“. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v souvislosti s vývojem v Sýrii přislíbil přiměřenou odpověď, aniž upřesnil, co má konkrétně na mysli. Vyslovil se ale pro odchod Asada z čela země.

The New York Times uvedly, že v nejvyšší kruzích na ministerstvu obrany vznikají možné plány dalšího postupu a reakce vůči syrské vládě, kterou Washington z úderu viní. Ministr obrany Mattis podle deníku odcestoval na Floridu, kde by měl o situaci mluvit s Donaldem Trumpem. 

Chemické útoky v Sýrii autor: Info.cz

Podle agentury Reuters není jasné, nakolik americké vojenské plánování zahrnuje případné útoky na cíle spojené s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. O něm se americká administrativa ještě nedávno vyjadřovala v duchu, že už pro ni „není překážkou“, což znamenalo velký obrat oproti dřívější pozici USA

Zatímco západní státy o Asadově odpovědnosti za útok nepochybují a ve středu se neúspěšně pokusily v tomto smyslu prosadit odsuzující rezoluci v Radě bezpečnosti OSN, syrská vláda a její spojenec Rusko to odmítají. Naopak tvrdí, že chemické látky se dostaly do vzduchu poté, co byl zasažen sklad syrských povstalců. Rebelové to ale popřeli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud