Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU má plán, jak zachránit dohodu s Íránem a obejít sankce USA. Přijde americká pomsta?

EU má plán, jak zachránit dohodu s Íránem a obejít sankce USA. Přijde americká pomsta?

Francouzi, Britové, Němci a další země chtějí využít své centrální banky pro to, aby obešli americké sankce vůči Íránu. Chtějí tak zachránit dohodu o omezení íránského jaderného programu, od které odstoupily Spojené státy.

Evropské centrální banky by se mohly stát platebními centry pro Írán v zahraničí, uvedl s odvoláním na evropské diplomaty americký list The Wall Street Journal. Íránská centrální banka by si u nich zřídila účty v eurech, librách či dalších měnách a právě na ty by posílali pěníze ti, kdo si kupují íránskou ropu. Teherán by pak z těchto účtů naopak platil nutné nákupy v zahraniční, například náhradní díly pro auta a letadla. Vyhnul by se tak amerických sankcím. Americká odplata může ale nakonec postihnout evropské centrální banky.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Spojené státy uvalí první vlnu ekonomických sankcí na Írán 6. srpna a další bude následovat v listopadu. Americký prezident Donald Trump tvrdí, že sankce budu velmi tvrdé a přinutí Teherán přijmout americké podmínky. V květnu USA vypověděly dohodu o omezení íránského jaderného programu, kterou s Teheránem v roce 2015 uzavřely USA, Rusko, Čína a evropské země. Trump dohodu odmítl, protože nezabraňuje Íránu získat atomovou zbraň, pouze oddaluje tuto možnost. Trump požaduje, aby se Teherán vzdal možnosti získat jaderné zbraně na vždy, aby přestal podporovat teroristy a extrémisty a omezil svůj vliv na Blízkém východě.

Mezi sankcemi, které mají íránský režim donutit k přijetí amerických podmínek je i zákaz obchodu s Íránem a jeho odříznutí od mezinárodního finančního a bankovního systému včetně placení v dolarech.  Aby měl zákaz celosvětovou platnost, Američané kvůli němu zavedou takzvané sekundární sankce. To znamená, že pokud bude jakákoliv zahraniční firma obchodovat s Íránem či mu umožní platby, americké úřady proti ní zasáhnout. Mohou jí pokutovat, zakázat cestování členů jejího vedení do USA a na území svých spojenců a zabavit jí majetek.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Jenže Evropané chtějí s Íránem obchodovat dál, protože jinak Írán dohodu vypoví a vrátí se k jadernému programu v rozsahu, který mu pak snadno umožní vyrobit nukleární zbraň. Evropané tvrdí, že dohoda z roku 2015 je lepší než žádná dohoda a chtějí ji udržet při životě za každou cenu. Američany si ale také nechtějí příliš rozkmotřit. Požádali proto o výjimku z amerických sankcí pro své firmy. Minulý týden ale evropským představitelům přišel dopis od amerického ministra zahraničí Mikea Pompea a ministra financí Stevena Mnuchina, že nic takového není možné a že USA chtějí „vyvolat bezprecedentní finanční tlak na íránský režim“.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Evropané nyní chtějí použít speciální protisanknční opatření pro ochranu svých firem. Podle tohoto předpisu mají mít společnosti ze zemí EU dokonce možnost žádat po USA náhradu škody za uvalené pokuty. Velkým firmám, které obchodují celosvětově, a ani těm, které využívají mezinárodní finanční systém, to příliš nepomůže, přiznal nedávno veřejně místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Například francouzská naftařská firma Total či automobilka PSA, která vyrábí značku Peugeot, už oznámily, že raději přeruší své operace v Íránu.

Nyní se podle listu The Wall Street Journal Evropané rozhodli využít své centrální banky. Předpokládají prý, že Spojené státy si na ně netroufnou uvalit tvrdé sankce. Znamenalo by to totiž problém pro celý světový finanční systém a ztížilo by to boj s případnou budoucí světovou finanční krizí, protože by USA a Evropa těžko mohly koordinovat své akce. Spojené státy by ale mohli guvernérům evropských centrálních bank a členům jejich vedení zakázat cestovat do USA nebo omezit obchodování těchto bank na amerických trzích.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1