Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Falešní uprchlíci musí pryč!“ Utečenci z Jemenu roznítili v Jižní Koreji protiuprchlické nálady

„Falešní uprchlíci musí pryč!“ Utečenci z Jemenu roznítili v Jižní Koreji protiuprchlické nálady

Skupina 552 uprchlíků z Jemenu rozvířila vášně v jihokorejské společnosti. Jihokorejci sepsali petici, v níž vyzývají vládu, aby běžence nepřijímala. Ta kvůli tomu Jemencům zpřísnila podmínky vstupu do země. Překvapivé také je, kdo s přijetím uprchlíků nesouhlasí. Jsou to především ženy a mladí lidé.

Ačkoli 552 žadatelů o azyl působí například ve srovnání se statisíci migrantů, kteří přišli do Německa v roce 2015, jako kapka v moři, Jižní Korea si s nimi neví rady. Veřejnost je považuje za hrozbu a jejich přijetí odmítá. Jihokorejci dokonce sepsali petici, kterou podepsalo více než 700 tisíc lidí. To je nejvyšší číslo od srpna 2017, kdy prezident Mun Če-in spustil online petiční systém.

Vláda zareagovala rychle. Běženci přišli z Jemenu zmítaného válkou na tropický ostrov Čedžu, jenž má status speciální autonomní provincie a platí na něm odlišná pravidla než na pevnině. Turisté pro cesty na Čedžu například nepotřebují víza. Výjimku měli jen lidé z Afghánistánu, Iráku a Kosova. Nyní k nim přibyl právě Jemen. Ti uprchlíci, kteří na něm již jsou, navíc nesmí Čedžu opustit.

Ministr spravedlnosti Park Sang-ki ale ujistil, že Jižní Korea hodlá dodržet své závazky vyplývající z mezinárodního práva. Tisková mluvčí prezidenta Chung Hye-seung připomenula, že provizorní vláda, která se podílela na vzniku země, působila v exilu a skládala se z korejských uprchlíků v Šanghaji.

Parkova řeč ale zahrnovala i slova směřovaná nespokojeným voličům. Slíbil, že se pokusí vyhostit „falešné uprchlíky“. Stejné spojení používali i odpůrci migrace. „Nejsou to skuteční uprchlíci. Kdyby to byly ženy nebo děti, věřil bych jim, ale tohle jsou zdatní muži. Jsou falešní jako falešné zprávy,“ citovala v červnu agentura Bloomberg aktivistku Lee Hyang.

Park zmínil, že by úřady jako kritérium při posuzování žádostí o azyl mohly zkoumat trestní rejstřík žadatelů nebo provádět testy na drogy. Ministerstvo spravedlnosti také zpřísnilo vízovou politiku. Zdvojnásobilo počet zemí, s nimiž nemá bezvízový styk. V nové dvanáctce jsou například Egypt, Pákistán nebo Somálsko.

Zajímavá data o korejských protiuprchlických náladách přinesl výzkum společnosti Hankook Research. Zjistil, že s přijetím jemenských běženců nesouhlasí 56 procent obyvatel, naopak podporu mu vyjádřilo jen 24 procent Jihokorejců. Odpor vyjadřovaly spíše ženy než muži. Uprchlíky nechce 61 procent žen a 51 procent mužů. Silně negativně se k věci staví také lidé mezi 20 a 30 lety (70 procent) a mezi 30 a 40 lety (66 procent).

Výsledky jsou překvapivé hlavně proto, že v ostatních zemích, které se s migrací potýkají, vyjadřují větší odpor jiné skupiny. Ženy a mladí většinou projevují vůči uprchlíkům větší vstřícnost. V Jižní Koreji ale proti uprchlíkům protestují i feministky, které muslimské migranty považují za potenciální násilníky.

720p 360p
„Nesmí nás prozradit pláč.“ Pašeráci krmí i nejmenší děti sedativy, jejich síť se profesionalizuje

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1