Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie zrychlí přijímání uprchlíků. Těm, kteří jdou jen za prací, ale vystaví stopku

Francie zrychlí přijímání uprchlíků. Těm, kteří jdou jen za prací, ale vystaví stopku

Rychlejší vyřizování azylových žádostí a efektivnější boj s nelegální pracovní migrací. Tak by v příštích dvou letech měla vypadat migrační politika Francie, kterou narýsoval francouzský prezident Emmanuel Macron společně se svým ministrem vnitra Gérardem Collombem. Přísnější opatření jsou podle mnohých obrannou reakcí na klesající Macronovu oblibu mezi Francouzi a jeho voliči. Ta se v červenci propadla o 10 procentních bodů. Humanitární organizace odhadují, že v letošním roce do Francie zamíří kolem 100 tisíc lidí. Přicházet mají hlavně přes Itálii. 

Francie zůstane vždycky otevřená lidem, kteří prchají před válkou a pronásledováním, avšak před ekonomickými migranty, tedy těmi, co do země přicházejí kvůli práci, se uzavře. Ve víkendovém rozhovoru pro Journal du Dimanche to prohlásil francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. V příštím roce by podle něj mělo do země přijít dalších 3500 migrantů, kteří mají nárok na azyl. V roce 2018 se k nim přidají další čtyři tisíce.

Pomoct by tomu měl mj. nový zákon, na kterém vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v těchto dnech pracuje. Legislativa by měla výrazně urychlit proces schvalování žádostí o azyl ze současných čtrnácti měsíců na šest. Stát zároveň plánuje rozšířit dočasné ubytovací kapacity pro žadatele o azyl. O tom již minulý týden mluvil přímo Macron, který slíbil, že se ve Francii již nebude opakovat situace, kdy tisíce migrantů „tábořily“ na ulicích.

Taková provizorně zřízená tábořiště bylo možné spatřit na předměstích velkých měst včetně hlavního města Paříže. Reportérky INFO.CZ měly letos na jaře možnost navštívit „divoký“ tábor na pařížské periferii La Chapelle, kde v těsně blízkosti vedle sebe žily početné skupiny migrantů z Afghánistánu a Jižního Súdánu či Eritrey. Podobný nelegálně zřízený tábor existoval také u metra Stalingrad. I přesto, že úřady a policie provizorní tábořiště opakovaně zrušily, migranti se do nich začali znovu stahovat. Naposledy pařížské radnici došla trpělivost v červenci a tábor v La Chapelle násilně vyklidila. Přibližně dva tisíce migrantů převezla do azylových center.

720p 480p 360p 240p
Migranti v Paříži

Migranti se ve velkém počtu začali v posledních měsících vracet také do míst u severofrancouzského přístavu Calais, kde v minulosti existoval „divoký“ tábor Džungle. Odhadem v něm loni koncem října žilo až deset tisíc lidí. Úřady tábořiště o měsíc později srovnaly se zemí a migranty rozvezly do azylových center po celé zemi. Humanitární organizace a správní úředníci odhadují, že se nyní v oblasti nachází kolem 600 migrantů. Město jim slouží jako základna, odkud se snaží nelegálním způsobem dostat přes kanál La Manche do Velké Británie. Macronova vláda i proto na konci minulého měsíce slíbila, že otevře v blízkosti Calais dvě nová střediska pro uprchlíky. Centra dohromady nabídnou 300 míst a hygienické zázemí.

Macron minulý týden uvedl, že země ještě toto léto vytvoří v Libyi registrační střediska neboli hotspoty pro migranty, v nichž by úředníci prověřovali žadatele o azyl. V Libyi, kde chaotická politická situace nahrává pašerákům lidí, se nyní nachází 800 tisíc až milion uprchlíků. Francouzští úředníci budou vysláni i do stávajících registračních středisek v Itálii, kam většina migrantů z Libye směřuje.

Nová opatření, s nimiž prezident Macron přichází, mají podle mnohých jeden hlavní cíl: zastavit propadající se preference. Ve zmiňovaném rozhovoru to připustil i ministr vnitra Collomb. Od května, kdy se Macron ujal funkce hlavy státu, totiž jeho popularita klesla o deset procentních bodu. Podle průzkumu institutu Ifop jeho práci na konci července schvalovalo 54 % lidí. Některé francouzské a bruselské deníky proto hovořily o „srážce s realitou“, které musí nyní nový prezident čelit.

„Macronova obliba není nijak výjimečná a pokud ji za stejné období srovnáte s jeho předchůdci v úřadě, tak se o mnoho neliší. O pokračující euforii, kterou Francouzi zažívali v období prezidentských voleb, bych proto nemluvil,“ řekl v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ francouzský politolog Julien Navarro.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744