Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indičtí homosexuálové slaví, soud je zbavil koloniálního jha. Zcela vyhráno ale ještě nemají

Indičtí homosexuálové slaví, soud je zbavil koloniálního jha. Zcela vyhráno ale ještě nemají

V Indii už nadále nebude trestán dobrovolný pohlavní styk mezi dospělými osobami stejného pohlaví. Rozhodl o tom nejvyšší soud. K podobnému rozhodnutí sice Indie už několik let směřovala, LGBT komunita přesto přijala dnešní verdikt s nadšením. Aktivisté ovšem dodávají, že především konzervativní venkov naslouchající náboženským vůdcům svůj negativní postoj k homosexuálům jen tak nezmění.

„Jakákoli diskriminace na základě sexuální orientace je porušením základních práv jednotlivce,“ napsal ve zdůvodnění rozsudku šéf soudu Dipak Misra. Jeho kolegyně Indu Malhotra dodala, že „indická společnost dluží LGBT komunitě omluvu“ za to, jak v ní byli její příslušníci perzekvováni. Na přelomovém rozhodnutí se shodlo všech pět nejvyšších vykladačů indického práva.

Aktivisté shromáždění před budovou soudu propukli v jásot. „Konečně jsme se stali rovnoprávnými občany,“ okomentoval rozsudek jeden z lídrů kampaně za zrušení kontroverzního ustanovení Ashok Raw Kavi. Zrušený paragraf 377 začal v Indii platit už před 157 roky. Pohlavní styk mezi lidmi stejného pohlaví trestala Brity zavedená norma až deseti roky vězení.

Kongres blahopřeje, vládnoucí strana teď mlčí

Vládnoucí nacionalistická Indická lidová strana (BJP), která se opírá o velmi konzervativní výklad hinduistických myšlenek, k rozhodnutí Nejvyššího soudu mlčí. Její předáci se totiž k dlouho diskutovanému problému odmítli jasně vyjádřit – podle indických komentátorů sice nechtějí především za hranicemi vyhlížet jako homofobové, těmi ale ve skutečnosti (spíše) jsou. Což platí hlavně pro politiky a voliče BJP žijící mimo velká města.

Subramanian Svámí, lidovecký člen horní komory parlamentu, se ještě před zasedáním Nejvyššího soudu stihl vyjádřit v tom smyslu, že zrušení paragrafu 377 může „ohrozit národní bezpečnost“. Nemluvě o tom, že by prý byla narušena indická – v zákonodárcově pojetí radikálně hinduistická – morálka.

Indický Národní kongres, který je nyní na celostátní úrovni v opozici, rozhodnutí soudu naopak přivítal. „V bitvě s předsudky stojíme pevně za lidem Indie i LGBT komunitou. Vítáme důležitý a pokrokový verdikt Nejvyššího soudu. Doufáme také, že přispěje k svobodnějšímu i otevřenějšímu charakteru naší společnosti,“ citoval list Times of India ze stranického tweetu.

Opravdu jen koloniální dědictví?

„Indické náboženské systémy v sobě homofobii zakódovanou nemají. V našich dějinách jsem nezaregistroval zákonné výpady proti homosexuálům, nebo lidem s transgenderovou identitou. Homofobii v té podobě, jakou známe dnes, do Indie zanesl až zákon britských vládců,“ uvedl pro stanici Al-Džazíra už zmíněný aktivista Raú Kavi. „Paragraf 377 byl smutným přežitkem koloniální éry,“ dodala v boji LGBT komunity zaangažovaná právnička Menaka Guruswamy.

Indie sice převzala britské zákony, samostatná je ale už od roku 1947. Tamní média dnes připomínají dlouhý zápas aktivistů za vypuštění diskriminačního paragrafu. Prvního velkého vítězství dosáhli advokáti komunity v roce 2009, kdy soud v hlavní městě Dillí homosexuální styk dekriminalizoval. Tento verdikt ale nejvyšší soud o čtyři léta později zvrátil a obnovil platnost paragrafu 377 z roku 1861. Zdůvodnil to tehdy tím, že zákony má měnit parlament, nikoli spravedlnost. V roce 2016 ovšem nejvyšší soud uvedl, že záležitost znovu přezkoumá, což teď udělal.

A přinejmenším v globální LGBT komunitě si za to získal sympatie. „Pro Indii, tedy největší demokracii světa i rostoucí globální mocnost, jde o historický mezník. Dozvěděl se o něm celý svět. Osobně chovám naději, že jej zaregistrovali i sousedé Indie,“ nechal se slyšet Lieu Anh Vu, panasijský koordinátor LGBT organizací. Narážel na fakt, že Šrí Lanka, Pákistán či Bangladéš zatím k dekriminalizaci homosexuality nepřistoupily. Na rozdíl od Číny, kde sexuální styk osob stejného pohlaví není trestný už více než dvě desetiletí (od roku 1997).

Homosexualita je stále nelegální ve více než sedmi desítkách zemí této planety, které se nejčastěji nacházejí v Africe a Asii.

720p 360p
Proc_Katolici

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1