Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Írán se mstí Trumpovi za vypovězení dohody. Otevřel jadernou továrnu, kterou roky nevyužíval

Írán se mstí Trumpovi za vypovězení dohody. Otevřel jadernou továrnu, kterou roky nevyužíval

Írán znovu otevřel jadernou továrnu, která nebyla v provozu devět let. Oznámila to íránská organizace pro jadernou energii. Podle agentury Reuters tak Írán reaguje na odstoupení USA od dohody o íránském jaderném programu a na příkaz duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Reuters současně konstatoval, že íránský krok neodporuje sjednané mezinárodní dohodě, jež Íránu umožňuje obohacovat uran na 3,67 procenta, tedy hluboko pod 90 procent, nezbytných k vojenskému využití.

Americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení od mezinárodní dohody z roku 2015 letos v květnu. Považuje dohodu za špatnou. Ostatní signatáři (Británie, Francie, Německo, Čína, Rusko, EU) ji chtějí zachovat, ale Írán si klade podmínky, pokud se má dohodou dále řídit. Chameneí v červnu nařídil zahájit přípravy na obnovu obohacování uranu, pokud se nepodaří dohodu uchovat při životě.

Íránská organizace pro jadernou energii dnes na své webové stránce oznámila, že znovu otevřela továrnu na výrobu hexafluoridu uranu (UF6), který se používá v centrifugách na obohacování uranu. Továrna je součástí uranového provozu v Isfahánu a kvůli nedostatku suroviny byla uzavřena v roce 2009. „Írán od (sjednání) dohody o jaderném programu v roce 2015 dovezl velké množství uranové rudy a určité množství jí vytěžil také na svém území,“ uvádí se v oznámení.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená kontrolou dodržování dohody z roku 2015, ve své červnové zprávě uvedla, že ji íránská organizace pro jadernou energii informovala o úmyslu obnovit výrobu UF6.

Washington se chystá obnovit původní protiíránské sankce, první by měl zavést v srpnu a další v listopadu.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744