Jaderná dohoda s Íránem je na vratkých základech. Odstoupíme od ní, oznámil v Izraeli americký viceprezident | info.cz

Články odjinud

Jaderná dohoda s Íránem je na vratkých základech. Odstoupíme od ní, oznámil v Izraeli americký viceprezident

Americký viceprezident Mike Pence na závěr návštěvy Izraele zopakoval, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, pokud nebude pozměněna. Informovala o tom agentura AP.

Pence v pondělí v izraelském parlamentu oznámil, že Spojené státy přesunou svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019, a opakovaně označil Jeruzalém za hlavní město Izraele. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu při té příležitosti podotkl, že tento krok Washingtonu se zapíše do dějin jako jeden z nejdůležitějších v izraelské historii.

Americký viceprezident při dnešním setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem řekl, že USA budou bojovat proti íránské hrozbě a odstoupí od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, pokud nebude pozměněna. Izrael, který Írán vnímá jako svého úhlavního nepřítele, dohodu dlouhodobě kritizuje.

"Dáváme našim evropským spojencům jasnou zprávu, že nadešel čas dohodu s Íránem změnit," řekl Pence. "V nadcházejících letech můžeme proti Íránu zavést přísné sankce, které mu zabrání vyrobit jaderné zbraně, a slibujeme, že budeme úzce spolupracovat s našimi spojenci po celém světě, abychom toho docílili," řekl americký viceprezident izraelskému prezidentovi.

Saúdská Arábie vs. Írán autor: INFO.CZ

Írán v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi, včetně USA, dohodu, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny. Trump dohodu dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že je jednou z nejhorších, jaké kdy Spojené státy uzavřely. Americký prezident je ze zákona povinen každých 90 dnů informovat Kongres, zda Írán dohodu dodržuje a zda dohoda odpovídá zájmům USA. V říjnu šéf Bílého domu ale odmítl znovu potvrdit, že Írán smlouvu respektuje. Očekávalo se, že o dalším osudu dohody rozhodne Kongres, její budoucnost ale zůstává nejistá.

Pence po setkání s Rivlinem zamířil k památníku holokaustu a ke Zdi nářků, která je nejposvátnějším místem židů, kam se chodí modlit poutníci z celého světa. Ještě dnes odletí zpět do vlasti.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud