Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaderná dohoda s Íránem je na vratkých základech. Odstoupíme od ní, oznámil v Izraeli americký viceprezident

Jaderná dohoda s Íránem je na vratkých základech. Odstoupíme od ní, oznámil v Izraeli americký viceprezident

Americký viceprezident Mike Pence na závěr návštěvy Izraele zopakoval, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, pokud nebude pozměněna. Informovala o tom agentura AP.

Pence v pondělí v izraelském parlamentu oznámil, že Spojené státy přesunou svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019, a opakovaně označil Jeruzalém za hlavní město Izraele. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu při té příležitosti podotkl, že tento krok Washingtonu se zapíše do dějin jako jeden z nejdůležitějších v izraelské historii.

Americký viceprezident při dnešním setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem řekl, že USA budou bojovat proti íránské hrozbě a odstoupí od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, pokud nebude pozměněna. Izrael, který Írán vnímá jako svého úhlavního nepřítele, dohodu dlouhodobě kritizuje.

"Dáváme našim evropským spojencům jasnou zprávu, že nadešel čas dohodu s Íránem změnit," řekl Pence. "V nadcházejících letech můžeme proti Íránu zavést přísné sankce, které mu zabrání vyrobit jaderné zbraně, a slibujeme, že budeme úzce spolupracovat s našimi spojenci po celém světě, abychom toho docílili," řekl americký viceprezident izraelskému prezidentovi.

720p 360p
Saúdská Arábie vs. Írán

Írán v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi, včetně USA, dohodu, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny. Trump dohodu dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že je jednou z nejhorších, jaké kdy Spojené státy uzavřely. Americký prezident je ze zákona povinen každých 90 dnů informovat Kongres, zda Írán dohodu dodržuje a zda dohoda odpovídá zájmům USA. V říjnu šéf Bílého domu ale odmítl znovu potvrdit, že Írán smlouvu respektuje. Očekávalo se, že o dalším osudu dohody rozhodne Kongres, její budoucnost ale zůstává nejistá.

Pence po setkání s Rivlinem zamířil k památníku holokaustu a ke Zdi nářků, která je nejposvátnějším místem židů, kam se chodí modlit poutníci z celého světa. Ještě dnes odletí zpět do vlasti.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1