„Je to jako život ve skleněné rakvi". Dětští uprchlíci trpí paralýzou, která se podobá kómatu | info.cz

Články odjinud

„Je to jako život ve skleněné rakvi". Dětští uprchlíci trpí paralýzou, která se podobá kómatu

Nechutenství, pasivita až naprostá paralýza. Život v neustále nejistotě, zda nebudou i s celou rodinou deportováni zpátky do země, z níž odešli, způsobuje u dětských uprchlíků stav, který se podobá kómatu. Odborníci ho nazývají syndrom rezignace. A v posledních letech ho pozorují ve skandinávských zemích.

V roce 2016 odborníci diagnostikovali tento syndrom u šedesáti dětí, popisují novináři The Independent. Dříve naprosto zdraví malí migranti se stali pasivními, nepohyblivými, uzavřenými, bez chuti k jídlu a pití či dokonce bez reakcí na fyzické stimuly a bolest, popisuje jejich stav odborný časopis Acta Pædiatrica.

Syndromem trpí i mladý chlapec jménem Georgi, který pochází ze Severní Osetie, která patří k Ruské federaci. Magazínu New Yorker popsal, že během měsíců, které strávil v posteli, si připadal jako ve skleněné krabici s křehkými zdmi na dně oceánu. Pokud by promluvil nebo se pohnul, sklo by se rozbilo a voda by se nahrnula dovnitř a zabila ho, popisuje své představy.

Pacienti tak zůstávají upoutaní na lůžko nebo ke kolečkovému křeslu. Přestože jejich mozek nevykazuje žádné poškození, podobají se lidem v kómatu. Doktoři jejich stav popisují jako „vůli zemřít“, která se dostavuje poté, co je jejich rodinám zamítnut azyl a jsou vrženi do nejistoty. Podobný fenomén byl v historii pozorován v nacistických koncentračních táborech u vězňů, kteří ztratili všechnu naději.

Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu? autor: INFO.CZ

U dětských migrantů stav způsobuje neustálý strach z toho, že budou posláni zpět do zemí původu, kde budou vystaveni nebezpečí. A navíc si budou muset zvyknout na jiný styl života, než kterému už přivykli ve Švédsku. Mnoho z pacientů přitom nejsou uprchlíci z aktuálních válečných krizí, ale třeba z bývalých sovětských států. Část z nich patří k menšinám, například Romům.

Stav pacientů se většinou zlepšil až poté, co rodina získala ve skandinávské zemi povolení k pobytu. Jenže tento konec nemusí nastat zdaleka u všech. Už kvůli tomu, že Švédsko v posledních letech výrazně zpřísnilo podmínky pro získání azylu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud