Je to „svobodný rozvoj osobnosti.“ Ústavní soud v Gruzii legalizoval kouření marihuany | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to „svobodný rozvoj osobnosti.“ Ústavní soud v Gruzii legalizoval kouření marihuany

Je to „svobodný rozvoj osobnosti.“ Ústavní soud v Gruzii legalizoval kouření marihuany

Ústavní soud Gruzie vyhověl žádosti opozice a označil veškerý postih za užívání marihuany i bez lékařského předpisu za neústavní. Uvedla to dnes agentura Interfax s odvoláním na nález ústavního soudu. "Užívání marihuany je oblastí chráněnou právem na svobodný rozvoj osobnosti," praví se ve verdiktu. Ten si média vykládají jako faktickou legalizaci rekreačního kouření marihuany. Prodej a držení marihuany ve větším množství ale zůstává nadále trestným činem.

Zákazy chránící zdraví spotřebitelů se podle soudu vztahují na obchodování s marihuanou. Role jedince užívajícího marihuanu je ale v obchodování velice malá a zanedbatelná jsou i nebezpečí plynoucí z individuálního užívání marihuany. Vyvozovat proto odpovědnost za užívání marihuany je nepřiměřené a odporuje ústavě.

Postih za kouření marihuany podle soudu odpovídá ústavě v případech, kdy představuje ohrožení třetí strany, tedy je na místě, pokud se marihuana užívá například ve školách, hromadné dopravě, či za přítomnosti nezletilých.

Ústavní soud v minulosti již vyhověl stížnostem na trestní postih za užívání marihuany v malém množství. Za neústavní shledal také zákon, hrozící tresty za pěstování malého množství marihuany pro osobní spotřebu.

Interfax připomněl, že podle oficiálních údajů v Gruzii na 10.000 obyvatel připadá 29 narkomanů, z nichž sotva desetina se léčí. Nejrozšířenější drogou je právě marihuana, kterou užívají skoro dvě třetiny závislých. Podle médií za malé množství marihuany jim hrozila pokuta dosahující v přepočtu asi 4400 Kč.

720p 360p
Marihuana: Miliardový byznys, který už nikdo nezastaví. Kdy droga zválcuje i evropský trh?

O dekriminalizaci užívání marihuany se před dvěma lety pokusila jedna z opozičních stran v parlamentu, ale návrh zákona nezískal dost hlasů. Odpůrci v debatě namítali, že by návrh zemi vrátil do počátku 90. let, "kdy tu byly plantáže marihuany a půlka národa byla zkouřená".

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.