Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim odpálí raketu, která může zasáhnout USA, varuje ruský poslanec. V KLDR mu ukázali výpočty

Kim odpálí raketu, která může zasáhnout USA, varuje ruský poslanec. V KLDR mu ukázali výpočty

Severní Korea v nejbližší době vyzkouší balistickou raketu s dlouhým doletem, která by mohla zasáhnout západní pobřeží Spojených států. Řekl to dnes podle agentury Ria Novosti poslanec ruské Státní dumy a člen výboru pro mezinárodní vztahy Anton Morozov. Politik tento týden společně s dalšími členy ruské delegace navštívil Pchjongjang.

„Připravují se k dalšímu testování rakety s dlouhým doletem. Ukazovali nám dokonce výpočty, z nichž podle jejich názoru vyplývá, že (raketa) může zasáhnout západní pobřeží Spojených států,“ řekl Morozov.

Pchjongjang v polovině září testoval balistickou raketu, která urazila 3700 kilometrů a dopadla do Tichého oceánu. Podle některých odborníků tím severokorejská armáda dala najevo, že je schopná zasáhnout americký tichomořský ostrov Guam, který se nachází asi 3400 kilometrů od KLDR.

720p 360p

Napětí mezi KLDR a USa je v posledních měsících mimořádně vypjaté. Kromě opakovaných testů severokorejského arzenálu k tomu přispívá i vyhrocená rétorika lídrů obou států. Ti si průběžně vyměňují hrozby a nadávky, v pozadí ovšem stále pracuje diplomacie, jak nedávno potvrdil i šéf Pentagonu James Mattis.

Diplomaticky se v KLDr angažuje i Česko, jak před několika dny uvedla agentura Reuters. Sedm členských států EU - Česká republika, Švédsko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko, stejně jako Británie a Německo - uspořádalo během září nejméně dvě formální schůzky se severokorejskými činiteli, informovala agentura s odvoláním na tři nejmenované unijní diplomaty. Jednání ovšem ničeho nedosáhla.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link