Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kimův ústupek, nebo jen prázdné gesto: Co čekat od summitu Severní a Jižní Koreje

Kimův ústupek, nebo jen prázdné gesto: Co čekat od summitu Severní a Jižní Koreje

Je to summit, který ještě před půl rokem čekal málokdo. Setkání vůdců Severní a Jižní Koreje se uskuteční 27. dubna v demilitarizované pohraniční zóně v obci Pchanmundžon. Zásadní je hned v několika ohledech. Půjde o první mezikorejské jednání na nejvyšší úrovni po více než deseti letech a také první od nástupu Kim Čong-una do funkce. Přichází po bouřlivých slovních přestřelkách a výhrůžkách mezi oběma státy, které jsou formálně stále ještě ve válce a které zásadně rozděluje postoj k USA a Donaldu Trumpovi. Jaká jsou největší třecí plochy mezi oběma zeměmi? A o čem budou Mun Če-in a Kim Čong-un jednat?

Nukleární program

Jaderný arzenál KLDR je jedním ze zásadních problémů ve vztazích mezi Severní a Jižní Koreou. Kim Čong-un skrze propagandu státní televize pravidelně vyhrožuje svému jižnímu sousedovi, že jej svými raketami promění v peklo a popel. Slovní výpady navíc donedávna doplňoval zbrojními zkouškami a jadernými testy, které vyvolávaly napětí i mimo Korejský poloostrov a vedly k tvrdým mezinárodním sankcím.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Zlom nastal až s účastí KLDR na zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu, kde sportovci obou států soutěžili pod jednou vlajkou. Od chvíle, kdy se na této účasti zástupci obou Korejí dohodli, k žádnému dalšímu raketovému testu nedošlo, výrazně se také zmírnila rétorika Kim Čong-una. Objevují se tak názory, že je severokorejský lídr ochotný jednat alespoň o omezení svého jaderného programu, čemuž nasvědčuje i jeho nedávná schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

KLDR už se nechala slyšet, že proti Jižní Koreji nepoužije jaderné ani konvenční zbraně. Kim by za tento ústupek mohl žádat zmírnění mezinárodních sankcí, které zemi odřízly od nutných zdrojů příjmů. Představa, že se ale svých raket a zbraní vzdá kompletně, je poměrně nereálná.

Sbohem, izolace?

Setkání státníků by mohlo otevřít prostor pro zmírnění izolace Severní Koreje vůči zbytku světa. Představitelé obou státu už se domluvili na zřízení telefonické horké linky, kterou budou mít oba vůdci k dispozici pro přímou komunikaci a která by měla vést ke snížení napětí a normalizaci vztahů. To by mohlo následně otevřít dveře pro jednání s dalšími státy. Už teď se mluví o možné schůzce Kim Čong-una s Donaldem Trumpem, dojít by mohlo i na jednání s Moskvou. První kroky už v rámci budování nových vztahů podniklo i Japonsko, které KLDR zkontaktovalo prostřednictvím své ambasády v Pekingu a nechává se slyšet, že nechce zůstat stranou nové vlny diplomacie. Dá se tak očekávat, že k podobným krokům by řetězově přistoupily i další státy.

USA vs KLDR aneb Konec hádek mezi „Rakeťákem Kimem“ a „šíleným starcem“?

Nepřítel číslo jedna byl pro Severní Koreu dlouhodobě Washington. Krize se navíc vystupňovala s nástupem Donalda Trumpa, který na urážky Kim Čong-una reagoval se stejnou razancí. V loňském roce navíc Severní Korea oznámila, že vyvinula balistickou střelu, která dokáže zasáhnout jakékoliv místo ve Spojených státech. Byly to pak na oplátku Spojené státy, které tlačily na mezinárodní společenství, aby prosadila tvrdší sankce na komunistický režim.

S oteplováním vztahů mezi KLDR a Soulem se zdá, že je větší ochota k jednání i se Spojenými státy. Severní Korea podle poradce jihokorejského prezidenta řekla, že je v případě zahájení jednání s USA ochotna dodržovat moratorium na jaderné a raketové testy. To je i jedna z podmínek, kterou ke schůzce s Kim Čong-unem vznesl i sám Trump. Jasné ale není, jestli se obě země dohodnou na tom, kdo onen prvním krok udělá. Otázkou pak také zůstává případný termín a místo schůzky.

Přeběhlíci a unešení

Napětí mezi KLDR a Jižní Koreou po desetiletí zasahuje do osobních životů rodin v obou zemích. Některé jsou už léta rozdělené, šanci vidět se měly za poslední dekády minimální. Situaci také komplikují případy přeběhlíků ze Severní Koreje, kterým se podařilo dostat přes hranice k jižnímu sousedovi. Režim se pak často tvrdí mstí jejich rodinám, které končí na šibenici nebo v pracovních táborech, často i na několik generací.

Soul také léta upozorňuje na případy unesených jihokorejských občanů, za kterými podle nich stojí KLDR. Během korejské války to bylo podle odhadů víc než 84 tisíc lidí, od konce války v roce 1953 (hlavně pak v 70. letech) pak zhruba čtyři tisíce. K incidentům docházelo ale i po roce 2000 a dodnes, často v demilitarizované zóně ale i přímo v Soulu, kde měli zajetí Jihokorejců pro výzvědy úkol severokorejští agenti.

Byznys v rouše komunismu

Summit by také mohl vést k obnovení průmyslového parku Kesong, na kterém Jižní a Severní Korea od roku 2002 spolupracovaly. Jihokorejci v něm mohli zaměstnávat levnou a schopnou sílu, která mluvila korejsky, Severokorejcům se zase dostávalo mezinárodní měny. V roce 2013 tam 123 jihokorejských společností zaměstnávalo na 53 tisíc severokorejských zaměstnanců. Jejich mzdy, v hodnotě zhruba 90 milionů dolarů ročně, šly přímo severokorejské vládě.

V obdobích, kdy napětí mezi Soulem a Pchjongjangem rostlo, se zóna často zavírala. Naposledy v roce 2016, kdy Jižní Korea v reakci na jaderné testy KLDR všechny své zaměstnance stáhla. Vzhledem k zoufalé finanční situaci KLDR se dá očekávat, že Kim bude na obnově spolupráce apelovat. Výhodná by mohla být znovu i pro Soul.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1