Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kohlovo děvčátko, paní „Wir schaffen das". Kancléřka Merkelová je pro Němce zárukou stability

Kohlovo děvčátko, paní „Wir schaffen das". Kancléřka Merkelová je pro Němce zárukou stability

Angela Merkelová (63) už léta představuje na domácí i zahraniční scéně vzor prozíravého a pragmatického vůdce. V čase rostoucího populismu v Evropě i jinde je podle většiny komentátorů zárukou obrany hodnot liberální demokracie. Její popularitu na domácí scéně před časem pošramotila uprchlická krize, později ale dokázala získat část voličů zpět. Ve středu ji Spolkový sněm nejspíše zvolí na čtvrté funkční období, čímž se přiblíží velikánům poválečné německé politiky Helmutu Kohlovi či Konradu Adenauerovi.

Po zářijových volbách Merkelová usilovala o vznik dosud nevyzkoušené koalice se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Po listopadovém krachu jednání se ale znovu obrátila na sociální demokraty. SPD sice po parlamentních volbách, v nichž stejně jako CDU/CSU výrazně oslabila, pokračování velké koalice nejprve vylučovala, nakonec se pro ni ale strana znovu rozhodla ve vnitrostranickém referendu.

Pro vytvoření velké koalice, už třetí za poslední čtyři volební období, musela Merkelová dle svých slov učinit „bolestné ústupky“ vůči SPD, odmítla ale tvrzení, že by tyto kroky oslabily její pozici ve straně.

720p 360p
Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem

Německou vládu vede politička, která vyrostla v někdejší NDR, již dvanáct a půl roku, kancléřkou je od listopadu 2005. Ještě o pět let déle pak stojí v čele konzervativní CDU. Historicky první ženu v čele spolkové vlády nazval bývalý americký prezident Barack Obama „svým nejbližším mezinárodním partnerem.“ Zároveň patří Merkelová mezi nejoblíbenější a nejdůvěryhodnější německé politiky.

Migrační politika vlády měla přitom na osobní popularitu Merkelové negativní vliv, ještě v srpnu 2015 byla podle průzkumů oblíbená u 67 procent Němců. Pak ale přišla její věta „Zvládneme to!“ („Wir schaffen das!“), kterou nejmocnější žena Evropy reagovala na nebývalý příliv uprchlíků do Německa, a její podpora klesla o 20 bodů. Později získala část důvěry zpět.

Vládu Angely Merkelové mají Němci kromě posledního období provázeného migrační krizí spojenou s érou hospodářské stability a prosperity. Navíc představuje nejdůležitější osobu v EU a její role ještě posílila po britském hlasování o odchodu z unie. Její letitá strategie spočívá hlavně ve vyčkávání, mlčení a pokud možno udržování statu quo. Týdeník Die Zeit zavedl pro takový přístup termín merkelismus. Konsenzuální styl politiky Merkelové a schopnost nalézt kompromis i ve zdánlivě neřešitelných sporech nicméně nalézá u Němců pozitivní ohlas.

Politička přezdívaná kdysi „Kohlovo děvčátko“ stoupala od začátku 90. let na stranickém žebříčku a na podzim 1998 se vyšvihla do pozice generální tajemnice strany. Na jaře 2000 se stala předsedkyní CDU, která se v té době potýkala s aférou kolem tajných kont některých představitelů a volba neokoukané tváře měla symbolizovat "nový začátek". V lednu 2002 ale ještě musela Angela Merkelová ještě přenechat místo volebního lídra Edmundu Stoiberovi.

O tři roky později už ale konzervativci svou předsedkyni postavili jako vyzyvatele sociálnědemokratického premiéra Gerharda Schrödera. Volby skončily patem, Merkelové se ale podařilo dohodnout s SPD na vytvoření velké koalice, do jejíhož čela usedla. Z úřadu kancléře ji SPD nedokázala sesadit ani ve volbách v září 2009, kdy Merkelová do koalice vzala liberály z FDP, s nimiž absolvovala své druhé funkční období. Třetí volby v čele CDU vyhrála v září 2013 a v prosinci se pak opět ujala otěží velké koalice.

Merkelová, za svobodna Kasnerová, se narodila 17. července 1954 v Hamburku. Dětství však dcera pastora prožila ve východoněmeckém Templinu a fyziku vystudovala na univerzitě v Lipsku. Po vysoké škole působila několik let v institutu fyzikální chemie ve východoberlínské akademii věd. Jako vědkyně se v 80. letech dostala do Prahy a údajně v té době uměla slušně česky. Na podzim 1989 se zapojila do činnosti opozičního Demokratického hnutí a v následujícím roce byla několik měsíců zástupkyní mluvčího poslední východoněmecké vlády.

V prosince 1990 ji zvolili do parlamentu za CDU, v letech 1991 až 1994 byla spolkovou ministryní pro záležitosti žen a mládeže, mezi roky 1994 a 1998 pak spolkovou ministryní životního prostředí.

Fotbalová fanynka Merkelová je podruhé vdaná. S prvním manželem Ulrichem Merkelem se rozvedla počátkem 80. let. V roce 1998 si vzala profesora chemie Joachima Sauera. Svoje soukromí si ale bezdětná politička pečlivě střeží.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek