Komentář: Afrika nikam neuplave. Evropa musí ve vlastním zájmu expandovat na černý kontinent | info.cz

Články odjinud

Komentář: Afrika nikam neuplave. Evropa musí ve vlastním zájmu expandovat na černý kontinent

Pomůžeme jim u nich doma. Myšleno migrantům z Afriky. Z této věty se stalo zaklínadlo těch politiků, kteří se v další větě dušují, že ve své zemi nepřijmou jediného běžence. Viz Andrej Babiš. Má ale Evropa představu, jak černému kontinentu pomoci? Vyslyšíme volání populistů a omezíme se na střelbu do lodí s migranty? Nebo se přidáme k nejsmělejším Evropanům a třeba i něco vyděláme?

„Evropská unie musí připravit cosi jako Marshallův plán pro Afriku, do které pak zapojí konkrétní partnery,“ nechal se pro agenturu AFP s odkazem na americkou poválečnou pomoc Evropě slyšet belgický premiér Charles Michel.

„Afrika nepotřebuje charitu, ale opravdové a rovnoprávné partnerství,“ prohlásil před kontinentálním parlamentem šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. A dodal, že Unie během následujících pěti let na černém kontinentě vytvoří 10 milionů nových pracovních míst. Umožní prý také africkým studentům i výzkumníkům expertní pobyty v EU. Do titulků středoevropských médií se přesto nejčastěji probojoval jeho slib posílit evropské hranice (ve snaze předejít migraci) o 10 tisíc nových strážců, a to během dalších dvou let.

Pomineme-li fakt, že belgická správa afrického Konga patřila k nejostudnějším kapitolám koloniálních dějin, šéf bruselské vlády má nejen pravdu, ale nastínil i smělý a nezbytný plán. Afrika opravdu nikam neuplave (naopak, jako kontinent se soustavně pohybuje k severu, byť po centimetrech ročně). Nezmění-li se demografické trendy, budou kolem roku 2050 Afriku obývat 2,4 miliardy lidí, což je zhruba dvojnásobek současného počtu. Koncem století by u jižních sousedů mohly žít až 4 miliardy lidí.

Evropa by v Africe nebyla horší než Čína

Co se pozvání studentů na starý kontinent týče, je zřejmé, že ryzím rasistům vyhovovat nemůže. Už teď jim je přece jasné, že zde Afričané nejen zůstanou, ale budou páchat všelijaké zločiny, ba znečistí evropskou rasu, ať už to znamená cokoli. Odchod nejschopnějších mozků ale vadí samozřejmě i zemím jejich původu, i když z něj mohou časem zprostředkovaně profitovat. Evropanům netrpícím předsudky ovšem příchod schopných cizinců vadit nebude.

A vytváření pracovních míst v Africe? Přímo na místě? Určitě. Co to říci natvrdo? Unie by se měla začít chovat jako globální hospodářská velmoc a jednoznačně – politicky i ekonomicky – podporovat expanzi evropských podniků na jih. Ze strategických důvodů. Že to může připomínat koloniální časy? Ne, pokud se Evropané z historie poučí. Navíc se tu nemohou chovat hůře než Čína, která je jen s trochou nadsázky novým koloniálním pánem Afriky. Evropa totiž na rozdíl od rudého asijského obra nelikviduje opoziční politiky a novináře, kteří tak stále mohou – ba musí – chování svých vlád i podnikatelů kontrolovat.

PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí autor: INFO.CZ

Nenechme si znovu vzít sen o Togu!

EU může pomoci rovněž africkým obchodníkům, když jim otevře trhy. Celkem 49 z 54 zemí černého kontinentu už podepsalo dohodu o Africké zóně volného obchodu (ACFTA) a do konce roku k ní hodlá přistoupit i tak zapouzdřená země jako Eritrea. Podle představ politiků by mohlo dojít k vytvoření bezcelní zóny sahající od Jižní Afriky po Skandinávii.

Omšelé podnikatelské klišé říká, že krize je vždy i příležitostí. Obchodníci s nenávistí zvyšují hradby pevnosti Evropa a hloubí příkopy mezi unijními zeměmi, aby pak vzájemně se nenávidící státečky dokázali snáze opanovat. Objevitelé i obchodníci, tedy kromě vojáků, vždy hleděli dále, za horizont. Hrstka nejodvážnějších Čechů po první světové válce snila o kolonii či spíše zámořském území, přičemž řeč šla i o africkém Togu. Smáli se jim, že jde o bláznovství, kuriozitu.

Nyní mají Češi novou šanci vyplnit si sen o imaginárním Togu (kterému se tímto omlouvám). Také ale mohou – po vzoru svých politiků – zůstat v kotlince a z vlastní lenosti vinit příslovečně zlý Brusel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud