Články odjinud

Koreje na cestě k usmíření? Průlom se čekat nedá, změny by mohly režim KLDR položit, říká expert

Koreje na cestě k usmíření? Průlom se čekat nedá, změny by mohly režim KLDR položit, říká expert

Vztahy mezi dvěma znesvářenými sousedy Korejského poloostrova se v posledních týdnech vezou na vlně smířlivých gest a proklamací, které odstartovaly už před začátkem olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Dalším důkazem oteplování vztahů je dvoudenní návštěva desetičlenné vládní delegace Jižní Koreje v KLDR, kde už včera došlo na sekání s diktátorem Kim Čong-unem, který po jednání nešetřil optimistickými prohlášeními. Zásadní průlom ani postupné otevírání severokorejského režimu se však podle koreanisty Tomáše Horáka rozhodně čekat nedá. Kim Čong-un si chce v očích mezinárodního společenství zlepšit vlastní obraz, jakákoliv změna by ale mohla ohrozit jeho režim.

První schůzka jihokorejských představitelů s Kim Čong-unem od jeho nástupu k moci koncem roku 2011 vyvolává naděje, že by mohlo jít o další klíčový krok ke zlepšení extrémně napjatých vztahů mezi KLDR na jedné straně a Jižní Koreou a Spojenými státy na straně druhé. Jak informovala severokorejská agentura KCNA, Kim Čong-un po jednání vyjádřil „pevnou vůli energicky prosazovat“ vytváření vztahů mezi oběma částmi Korejského poloostrova a usilovat o sjednocení.

Koreanista Tomáš Horák však přílišné nadšení mírní. V souvislosti s dvoudenní návštěvou zvláštních vyslanců jihokorejského prezidenta Mun Če-ina je podle něj na místě použít spíš výraz „opatrný optimismus“.

„Samozřejmě pozitivní je, že spolu po delším období vzájemných výpadů a vyostřování rétoriky vůbec začaly jednat, ale v nejbližší době se podle mě nějaký průlom čekat nedá, protože Severní Korea opakovaně vyjádřila, že usiluje o to, aby byla uznána jako jaderná mocnost, a že je ochotná možná jednat o nějakém omezování jaderného arzenálu, ale nikoli o odzbrojení,“ říká pro INFO.CZ odborník z Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Horák.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Denuklearizace Severní Koreje je přitom podmínkou Spojených států a Jižní Koreje, na kterou ale Pchjongjang odmítá přistoupit. Právě neslučitelná stanoviska obou stran jsou podle Horáka důvodem, proč možná na nějakou dobu dojde ke zmírnění jaderného napětí, ale rozhodně ne k vyřešení problému. „Na jedné straně Spojené státy nechtějí připustit, aby měla Severní Korea jaderné zbraně, a zase Severní Korea se jich nemíní vzdát, protože to je nejspolehlivější pojistka, jak ochránit režim před nějakou zahraniční intervencí,“ vysvětluje Horák.

Šanci na zlepšení situace však dvoudenní cesta Munových vyslanců na sever poloostrova přeci jen přinesla. Obě strany se podle dnešních zpráv dohodly na tom, že po víc než deseti letech uspořádají vrcholnou schůzku. Ta má proběhnout v dubnu na hranici mezi Severní a Jižní Koreou a Kimův režim přislíbil, že během mezikorejského dialogu pozastaví jaderné a raketové zbrojní testy.

Jak navíc po návratu do Jižní Koreje uvedl bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jong, Severokorejci prý dali najevo, že nebudou lpět na svém jaderném zbrojním programu, pokud Severní Korea nebude čelit vojenským hrozbám a bude zachována bezpečnost jejího režimu.

Zlepší se komunikace mezi KLDR a USA?

Kromě Kim Čon-una se jihokorejská delegace setkala také s chotí severokorejského vůdce a jeho sestrou Kim Jo-čong, která svým skromným vystupováním oslnila davy během účasti na zahajovacím ceremoniálu olympijských her. Jedním z hlavních bodů jednání bylo především navázání dialogu mezi KLDR a Spojenými státy, jejichž vzájemné vztahy se po sérii severokorejských raketových testů a vzájemných výhrůžek za poslední rok extrémně vyhrotily.

Že by současná návštěva přinesla vztahům USA s KLDR nějaký významný posun, ale Horák neočekává.  „Možná dojde k nějakému neoficiálnímu dialogu nebo jednání za zavřenými dveřmi, nevím ale, nakolik jsou Spojené státy ochotny vyjednávat se severokorejským režimem, který jim je z duše nepříjemný. Takže je možné, že si vyjasní svoje stanoviska a třeba se domluví na nějaké kultivovanější formě jednání, než jsou vzkazy na twitteru a prostřednictvím médií, ale nějaká dohoda bude velmi obtížná a bude to spíš běh na dlouhou trať,“ míní odborník.

Podle bezpečnostního poradce jihokorejského prezidenta je však Pchjongjang údajně připraven se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů jednat. V případě, že budou jednání mezi Severní Koreou a USA zahájena, je prý KLDR ochotna dodržovat moratorium na jaderné a raketové testy.

Rozhovory, které se v pondělí a úterý odehrály v Pchjongjangu, navazují na sbližování Severní a Jižní Koreje posledních týdnů. Prvním krokem k oteplení vzájemných vztahů se začátkem roku stal novoroční projev Kim Čong-una, ve kterém se vyslovil pro jednání s Jižní Koreou o účasti severokorejských sportovců na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Obě strany se na vstřícném kroku skutečně dohodly a na nedávné olympiádě sportovci Severní a Jižní Koreji soutěžili pod společnou vlajkou.

Události posledních týdnů a měsíců ale podle Horáka k větší otevřenosti severokorejského režimu nepovedou. „Nějaké otevření se čekat nedá, protože by to znamenalo riziko pro režim, neřkuli pád režimu. Tam jde spíš o to, že by Severní Korea mezinárodnímu společenství ráda ukázala, že je zodpovědný člen, ale těžko očekávat zásadní změny. Režim je natolik zakonzervovaný, že jakákoliv změna by ohrozila stabilitu. Z jejich strany tedy spíš půjde o snahu udržet současný stav, ale navenek prokazovat ochotu k jednání, což ovšem neznamená ochotu k ústupkům,“ uzavírá odborník.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud