Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvůli suchu hladoví v Etiopii 8 milionů lidí, od začátku roku jich prudce přibylo

Kvůli suchu hladoví v Etiopii 8 milionů lidí, od začátku roku jich prudce přibylo

Počet obyvatel Etiopie, kteří v důsledku sucha, jež zemi sužuje, potřebují potravinovou humanitární pomoc, se zvýšil na 7,7 milionu. Začátkem roku přitom v takové situaci bylo 5,6 milionu lidí. S odkazem na etiopské úřady o tom informovala agentura Reuters.

Spojené národy s cílem pomoci v boji se suchy v Africkém rohu v lednu požádaly mezinárodní dárce o finanční prostředky ve výši 900 milionů dolarů (22,4 miliardy Kč).

Etiopské státy Oromija, Amhara a Jižní stát národů, národností a lidí bojují s nedostatkem vody. V mnoha místech byla kvůli suchu neúspěšná sklizeň.

„Počet potřebných se zvýšil na 7,7 milionu lidí. Do konce letošního roku bude nutné zajistit 432 000 tun potravin,“ řekl v rozhovoru pro etiopskou státní agenturu pracovník etiopské komise pro přírodní katastrofy Debebe Zewdie.

720p 480p 360p 240p
Hladomor

Ačkoliv Etiopie patří k zemím s největším hospodářským růstem v Africe, značná část její ekonomiky stále závisí na zemědělství. Z populace převyšující 90 milionů lidí, v tomto sektoru pracují více téměř tři čtvrtiny obyvatel.

V celém Africkém rohu, Etiopii nevyjímaje, podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) potřebují humanitární pomoc miliony lidí- 2,7 milionů Keňanů, 2,9 milionů Somálců a 1,6 milionu Uganďanů. Obzvlášť tíživá je situace v Somálsku, kde podle OSN hrozí, že se bude opakovat hladomor, který v zemi v roce 2011 zabil asi 260 000 lidí.