Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Londýnská policie překazila teroristický útok u sídla premiérky, zatkla muže s „batohem plným nožů“

Londýnská policie překazila teroristický útok u sídla premiérky, zatkla muže s „batohem plným nožů“

Britská policie zasahovala v centru metropole poblíž parlamentu, kde zadržela vyzbrojeného muže. BBC s odkazem na svědky uvádí, že na místě byly na zemi vidět nejméně dva nože, server Independent píše rovnou o „batohu plném nožů“. Před zákrokem ani při něm nebyl nikdo zraněn.

Snímky pořízené svědky incidentu ukazují muže ležícího na zemi obklopeného policisty. Jméno muže policisté zatím nezveřejnili, podle zpravodajského serveru BBC News ale žije v Londýně a má britský pas, narodil se však mimo Británii. Policie prohledává adresy, s nimiž je spojován.

Podle bezpečnostního zdroje, na který se odvolává Reuters, byl muž před zatčením v hledáčku protiteroristické policie a kontrarozvědky MI5. Policie upřesnila, že muž je zadržován na policejní stanici kvůli podezření z držení útočné zbraně a z přípravy a podněcování k teroristickému činu.

Jeden ze snímků zachycuje podezřelé zavazadlo a u něj na zemi zřejmě ležící nože.

Podle očitého svědka Iana Mosse, který jel po třídě Whitehall v době zatýkání v autobuse, muž nekladl policii odpor. "Ovšem policie na něj mířila zbraněmi," řekl Moss agentuře AP.

Premiérka Theresa Mayová je o incidentu průběžně informována. V době zatčení nebyla ve svém nedalekém sídle na Downing Street 10, řekla její mluvčí. Podle samotné ministerské předsedkyně zatčení "ukazuje, že naše policie a naše zpravodajské a bezpečnostní služby jsou bdělé jako vždy a snaží se nám zajistit bezpečí. Myslím, že vůči těmto lidem máme obrovský dluh a vděk," prohlásila Mayová.

Bezpečnostní složky v Londýně jsou v pohotovosti od březnového teroristického útoku na Westminsterském mostě a u parlamentu. Ten spáchal Chalid Masúd, který nejdříve na mostě najížděl do lidí a u budovy parlamentu pak ubodal policistu.

Policie upozornila, že v posledním roce zaznamenala nárůst počtu útoků nožem v Londýně. Ohrožení mezinárodním terorismem je v Británii klasifikováno stupněm "vážný", což znamená, že pokus o atentát je vysoce pravděpodobný.

Připomeňte si březnový teroristický útok ve videu:

720p 480p 360p 240p
Teroristický útok v Londýně

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744