Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masakru na americké škole šlo zabránit. FBI přiznala, že dostala varování o střelci

720p360p

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dnes přiznal, že v lednu dostal varování o tom, že se devatenáctiletý pachatel středeční floridské střelby Nikolas Cruz chystá spáchat krveprolití. Podle deníku the New York Times FBI kontaktoval člověk z jeho blízkého okolí, který uvedl, že Cruz vlastní zbraň a touží zabíjet.  

FBI v dnes zveřejněném prohlášení uvádí, že dostala informaci, že Cruz „touží po zabíjení lidí, chová se nevyzpytatelně a na sociálních sítích zveřejňuje znepokojivé příspěvky“. Autor varovní také agenty upozornil, že by se Cruz mohl rozhodnout vzít zbraň a jít si „vyřizovat“ účty do školy. 

FBI sice tip přijala, dál se jím ale nezabývala. Podle stanoveného postupu měla informaci poslat do pobočky v Miami, což neudělala. To se však ukázalo jako fatální chyba.

Jak navíc už dříve napsal americký zpravodajský server BuzzFeed, FBI upozornil na Cruze před několika měsíci i vlogger Ben Bennight. V září poslal FBI e-mail, v němž úřad varoval, že Cruz na Youtube vyhrožuje střelbou na škole. „Budu profesionálním školním střelcem,“ napsal autor příspěvku, který použil uživatelské jméno Nikolas Cruz, což je i skutečné jméno muže zadrženého policií po středečním masakru. FBI sice na hlášení zareagovala, ale následně se už Bennightovi neozvala.

Cruz ve středu na střední škole v americkém městě Parkland, z níž byl před rokem z kázeňských důvodů vyloučen, zastřelil 17 lidí. Podle CNN bylo zraněno 15 osob a stav několika z nich je označován za kritický. Masakr patří mezi deset netragičtějších případů střelby na školách ve světě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1