Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Melania i Ivanka chválily Saúdskou Arábii za pokrok v ženských právech. Kritici jim vyčítají naivitu

Melania i Ivanka chválily Saúdskou Arábii za pokrok v ženských právech. Kritici jim vyčítají naivitu

Amerického prezidenta Donalda Trumpa doprovázely na návštěvě Saúdské Arábie manželka Melanie i dcera Ivanka. Obě vzbudily pozdvižení hned po příletu, neboť si – jak je v této ultrakonzervativní islámské zemi zvykem – nezakryly vlasy. Momentů, o nichž se diskutuje, je však více. 

O víkendu bylo s velkou pompou ohlášeno, že Saúdská Arábie se Spojenými arabskými emiráty daruje asi 100 milionů dolarů (cca 2, 4 miliardy korun) na Fond pro ženské podnikatelky při Světové bance, který založila Ivanka Trumpová.

Snaha pomoci ženám se emancipovat je vnímána jako záslužná činnost. Ivanka se však dle listu the Washington Post při jednání o zmíněném fondu dopustila nevhodného či spíše naivního gesta, když vyzývala místní ženy k větší aktivitě, ačkoli striktní zákazy vynucované tamním ultrakonzervativním režimem znemožňují dívkám a ženám studovat, cestovat bez mužského doprovodu či řídit automobil.

Podle listu the Wall Street Journal je rovněž problematický samotný fond. Ten se teprve formuje, oficiálně bude představen na summitu G 20 v červenci. List upozorňuje, že ačkoliv Saúdská Arábie a Spojené Arabské emiráty přislíbily věnovat na jeho účet 100 milionů dolarů, není jasné, zda tak skutečně učiní. A Ivanka Trumpová to prý nemusí ani zjistit, protože nad fondem nemá kontrolu.

Podobně problematického gesta se vedle Ivanky dopustila i Melanie Trumpová, která na svém twitteru vyzdvihla otevření prvního ženského zákaznického centra americké nadnárodní společnosti General Electric (GE) v Saúdské Arábii. „Byl učiněn velký pokrok k posílení postavení žen,“ vyzdvihla Melanie na svém twitteru.

Na stejné sociální síti zhodnotili výrok první dámy USA jako přešlap, který ukazuje neznalost v otázce postavení žen v Saúdské Arábii. „Saúdská Arábie zachází s ženami jako s třetiřadými občany. Tohle nic nezmění,“ vzkazují uživatelé Twitteru manželce amerického prezidenta.  

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1