Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Moje dítě hodili do ohně.“ Děsivé svědectví rohingské ženy, které vojáci vyvraždili rodinu před očima

„Moje dítě hodili do ohně.“ Děsivé svědectví rohingské ženy, které vojáci vyvraždili rodinu před očima

Tragédie muslimské menšiny Rohingů nezná mezí. Jedním z důkazů je brutální příběh mladé Rajumy, do jejíž vesnice vtrhla barmská armáda 30. srpna. Když z okna kuchyně viděla, jak se na vesnici řítí desítky ozbrojených vojáků, bylo už na útěk pozdě. Muži a ženy byli krátce na to odděleni – všichni dobře věděli, co to znamená. Ženy objímaly nohy vojáků a prosily o záchranu života svých manželů a bratrů. Vojáci je však odkopli a muže popravili. Pak přišla řada na ženy. Svědectví mladé rohingské uprchlice přinesl deník The New York Times.

„Ty,“ ukázali vojáci na Rajumu, která spolu s dalšími stovkami rohingských žen stála po hrudník ve vodě a v ruce svírala malé dítě. Snažily se uprchnout poté, co jejich vesnice Tula Toli vtrhla barmská armáda a nechala ji vyhořet do základů. Ve snaze ochránit svého osmnáctiměsíčního chlapce ho Rajuma sevřela v náručí ještě pevněji. Vojáci jí však surově praštili tyčí do tváře a vyrazili jí plačící dítě z ruky.

„Hodili mé dítě do ohně – prostě ho odhodili,“ vzpomíná na zdrcující zážitek Rajuma. Vojáci ji pak odtáhli do jednoho z domů, strhli jí závoj a šaty a hromadně ji znásilnili. Ve stejném pokoji znásilnili a zabili i její dvě sestry, ve vedlejší místnosti pak byla její matka a desetiletý bratr zastřeleni.

Když se Rajuma probudila ze ztráty vědomí, vojáci už byli pryč, dům byl ale v plamenech. Prodrala se kolem mrtvých příbuzných a nahá utekla do lesa, kde přečkala noc. Dnes je v relativním bezpečí jednoho z uprchlických táborů v Bangladéši, kde se se svým příběhem svěřila reportérovi amerického deníku New York Times.

720p 360p
Rohingové

„Nemohu vysvětlit, jak hrozně bolí neslyšet už svého syna, jak mi říká mami,“ propukla Rajuma v pláč, když příběh dovyprávěla. Její osud je však stále nejistý. Asi 20letá žena neumí číst ani psát a do Bangladéše se dostala bez jediného dokladu, udělení statusu uprchlíka tak pro ni může být problém.

Tragédie, kterou zažila Rajuma, je jen jednou z mnoha. Všechna svědectví se nyní snaží dát dohromady ochránci lidských práv, podle kterých barmská armáda zabila v Arakanském státě víc než 1000 civilistů. Případů však může být mnohem víc. Pozůstalí vyprávějí, že viděli vládní vojáky, jak zabíjejí kojence, chlapcům uřezávají hlavy, dívky znásilňují a neozbrojené mladé muže hromadně popravují.

Stejnou taktiku barmští vojáci použili i v dalších vesnicích. Jednou z nich je Monu Para, kam vojáci vtrhli 27. srpna. Všem mužům a chlapcům starším 10 let nařídili, aby se hlásili u domu místního obchodníka. Asi 400 z nich pak svázali ruce za záda a posadili je ven. Seržant pak vytáhl dlouhý tenký nůž. „Lidé volali o pomoc,“ vzpomíná Mohamedul Hassan, který masakr jen zázrakem přežil. „Chlapci vykřikovali jména svých matek a otců,“ říká muž, kterého střelili celkem třikrát – dvakrát do zad a jednou do hrudníku. Kulky minuly všechny důležité orgány.

Barmská armáda tvrdí, že plošnou brutální akcí reaguje na útok rohingských radikálů z 25. srpna, násilí ovšem směřuje na všechny bez rozdílu a především bez slitování. Podle satelitních snímků bylo vypáleno 288 vesnic. Jak ve středu uvedl Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, barmská armáda zničila „domy, pole, zásoby potravin, plodiny, hospodářská zvířata a dokonce stromy“, návrat Rohingů zpět je tak „téměř nemožný“. Akce armády podle OSN byla v této podobě dopředu plánovaná a jejím cílem nebylo nic menšího, než Rohingy vymazat z historie.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1