„Moje dítě hodili do ohně.“ Děsivé svědectví rohingské ženy, které vojáci vyvraždili rodinu před očima | info.cz

Články odjinud

„Moje dítě hodili do ohně.“ Děsivé svědectví rohingské ženy, které vojáci vyvraždili rodinu před očima

Tragédie muslimské menšiny Rohingů nezná mezí. Jedním z důkazů je brutální příběh mladé Rajumy, do jejíž vesnice vtrhla barmská armáda 30. srpna. Když z okna kuchyně viděla, jak se na vesnici řítí desítky ozbrojených vojáků, bylo už na útěk pozdě. Muži a ženy byli krátce na to odděleni – všichni dobře věděli, co to znamená. Ženy objímaly nohy vojáků a prosily o záchranu života svých manželů a bratrů. Vojáci je však odkopli a muže popravili. Pak přišla řada na ženy. Svědectví mladé rohingské uprchlice přinesl deník The New York Times.

„Ty,“ ukázali vojáci na Rajumu, která spolu s dalšími stovkami rohingských žen stála po hrudník ve vodě a v ruce svírala malé dítě. Snažily se uprchnout poté, co jejich vesnice Tula Toli vtrhla barmská armáda a nechala ji vyhořet do základů. Ve snaze ochránit svého osmnáctiměsíčního chlapce ho Rajuma sevřela v náručí ještě pevněji. Vojáci jí však surově praštili tyčí do tváře a vyrazili jí plačící dítě z ruky.

„Hodili mé dítě do ohně – prostě ho odhodili,“ vzpomíná na zdrcující zážitek Rajuma. Vojáci ji pak odtáhli do jednoho z domů, strhli jí závoj a šaty a hromadně ji znásilnili. Ve stejném pokoji znásilnili a zabili i její dvě sestry, ve vedlejší místnosti pak byla její matka a desetiletý bratr zastřeleni.

Když se Rajuma probudila ze ztráty vědomí, vojáci už byli pryč, dům byl ale v plamenech. Prodrala se kolem mrtvých příbuzných a nahá utekla do lesa, kde přečkala noc. Dnes je v relativním bezpečí jednoho z uprchlických táborů v Bangladéši, kde se se svým příběhem svěřila reportérovi amerického deníku New York Times.

Rohingové autor: Info.cz

„Nemohu vysvětlit, jak hrozně bolí neslyšet už svého syna, jak mi říká mami,“ propukla Rajuma v pláč, když příběh dovyprávěla. Její osud je však stále nejistý. Asi 20letá žena neumí číst ani psát a do Bangladéše se dostala bez jediného dokladu, udělení statusu uprchlíka tak pro ni může být problém.

Tragédie, kterou zažila Rajuma, je jen jednou z mnoha. Všechna svědectví se nyní snaží dát dohromady ochránci lidských práv, podle kterých barmská armáda zabila v Arakanském státě víc než 1000 civilistů. Případů však může být mnohem víc. Pozůstalí vyprávějí, že viděli vládní vojáky, jak zabíjejí kojence, chlapcům uřezávají hlavy, dívky znásilňují a neozbrojené mladé muže hromadně popravují.

Stejnou taktiku barmští vojáci použili i v dalších vesnicích. Jednou z nich je Monu Para, kam vojáci vtrhli 27. srpna. Všem mužům a chlapcům starším 10 let nařídili, aby se hlásili u domu místního obchodníka. Asi 400 z nich pak svázali ruce za záda a posadili je ven. Seržant pak vytáhl dlouhý tenký nůž. „Lidé volali o pomoc,“ vzpomíná Mohamedul Hassan, který masakr jen zázrakem přežil. „Chlapci vykřikovali jména svých matek a otců,“ říká muž, kterého střelili celkem třikrát – dvakrát do zad a jednou do hrudníku. Kulky minuly všechny důležité orgány.

Barmská armáda tvrdí, že plošnou brutální akcí reaguje na útok rohingských radikálů z 25. srpna, násilí ovšem směřuje na všechny bez rozdílu a především bez slitování. Podle satelitních snímků bylo vypáleno 288 vesnic. Jak ve středu uvedl Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, barmská armáda zničila „domy, pole, zásoby potravin, plodiny, hospodářská zvířata a dokonce stromy“, návrat Rohingů zpět je tak „téměř nemožný“. Akce armády podle OSN byla v této podobě dopředu plánovaná a jejím cílem nebylo nic menšího, než Rohingy vymazat z historie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud