Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Monstrum Kim Čong-un. Tyto děsivé metody používá severokorejský diktátor k popravám odpůrců

Monstrum Kim Čong-un. Tyto děsivé metody používá severokorejský diktátor k popravám odpůrců

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nemá se zrádci – ať už skutečnými či domnělými – žádné slitování. Jeho arzenál zahrnuje i neskutečně brutální metody, které slouží jako odstrašující příklad pro všechny ty, které by jen napadlo přemýšlet o jeho odstranění. Přesto to není to nejhorší, co se v KLDR děje.

Ačkoli není možné některé z udělených trestů spolehlivě ověřit, předchází je děsivá pověst. Podle expertů stačí pouhá zmínka a poslušně zticha zůstane i nejbližší okruh diktátorových spolupracovníků.

Jednou z nejhrozivějších doložených metod, k níž Kim Čong-un s oblibou sahá, je poprava protileteckými střelami, které člověka roztrhají. „Protože nechává střílet z několika zbraní najednou, je potom velmi těžké najít ostatky,“ uvedl v roce 2015 pro jedno z jihokorejských médií Hong Hyun-ik, šéf výzkumného institutu Sejong. „Je to opravdu děsivé,“ dodal.  

720p 360p
Krutá KLDR

Před pěti lety měl Kim Čong-un nechat rozstřílet minometem náměstka ministra obrany, který si během vyhlášeného období smutku po smrti diktátorova otce Kim Čong-ila dovolil pít alkohol a hýřit. Ačkoliv o hodnověrnosti informace existují pochybnosti, čerstvý diktátor tehdy vyslal jasný vzkaz všem svým oponentům, které by napadlo postavit se mu do cesty.

Hrůzu nahání také další metoda, kterou se Kim Čong-un neštítil použít ani proti svým příbuzným. Koncem roku 2013 měl podle nepotvrzených informací předhodit smečce divokých psů svého strýce Čang Song-tcheka, kterého krátce předtím obvinil z vlastizrady. Spekulovalo se také o tom, že ho Kim Čong-un nechal zastřelit protileteckou střelou a jeho ostatky spálit plamenometem.

Podle jihokorejského Institutu pro národní bezpečnostní strategii nařídil Kim Čong-un od nástupu k moci v roce 2011 popravu více než 340 lidí. Počty vládních a vojenských představitelů, které severokorejský diktátor tímto způsobem odstranil, se navíc rok od roku zvyšují. Zatímco v roce 2012 nechal popravit pouze tři lidi, od roku 2016 už jich bylo 140.

Podle Michaela Malicea, autora knihy „Drazí čtenáři: Neautorizovaná autobiografie Kim Čong-ila“, však nejsou popravy tím hlavním, čemu bychom měli věnovat pozornost. „Kim nechal v devadesátých letech vyhladovět k smrti jeden až dva miliony lidí. Na toto číslo je lepší se soustředit spíše než na chlápka, jehož pravděpodobně nesežrali psi,“ cituje spisovatele server Fox News.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744