Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrak nad Trumpovým zetěm: Vyšetřovatel ruské aféry se chce zaměřit na Kushnera, hledal v Moskvě peníze?

Mrak nad Trumpovým zetěm: Vyšetřovatel ruské aféry se chce zaměřit na Kushnera, hledal v Moskvě peníze?

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller chce rozšířit vyšetřování Jareda Kushnera, zetě amerického prezidenta Donalda Trumpa, i mimo záležitosti týkající se údajného ruského vlivu na prezidentské volby. Zpravodajská televize CNN v pondělí informovala, že Kushner je podezřelý, že se během předloňské předvolební kampaně snažil získat investory pro své projekty v oblasti nemovitostí.

Doposud se vyšetřování zaměřovalo na Kushnerovy kontakty s Rusy a údajné ruské snahy o ovlivnění voleb prezidenta USA v roce 2016. Nyní mají být podle CNN prošetřeny rovněž Kushnerovy pokusy navázat během předvolební kampaně kontakty s investory z 15 zemí.

Týden po zvolení Trumpa prezidentem se Kushner podle listu The New York Times setkal s vedením čínské pojišťovny Anbang. Naposledy se hovořilo o Kushnerových snahách získat peníze pro kancelářskou budovu v New Yorku.

720p 360p
Rusko vs. USA

Muellerovo vyšetřování údajného ruského vměšování do prezidentských voleb se opírá o obvinění amerických tajných služeb vůči Rusku, že se mimo jiné hackerskými útoky vměšovalo do předvolební kampaně s cílem pomoci Trumpovi a uškodit jeho vyzývatelce v soupeření o Bílý dům Hillary Clintonové. Vyšetřování má odhalit, zda případně existovala nezákonná ujednání mezi Trumpovým okolím a volebním týmem a Moskvou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1